Wypoczynek nad jeziorem, wśród lasów, w historycznej krainie – Pałuki obfitował w wiele ciekawych zajęć. Obóz nazwano „W piastowskiej zagrodzie”, gdyż fabuła nawiązywała do czasów średniowiecza, kiedy panowała pierwsza polska dynastia królewska. Uczestnicy poznawali narodowe dzieje w czasie gier terenowych, ognisk i warsztatów. Podczas wyjazdu został przeprowadzony Dzień Profilaktyki, kiedy rozmawiano o współczesnych zagrożeniach uzależnieniami. 1 sierpnia 2024 r. wspominano osiemdziesiątą rocznicę Powstania Warszawskiego. Nie zabrakło również zajęć sportowych - obozowych turniejów, olimpiady czy pływania.
Harcerki i harcerze z Łukowa, Stoczka Łukowskiego, Starych Kobiałek i Radzynia Podlaskiego poznawali też okolicę obozowiska. Udali się do Bydgoszczy i pałacu w Lubostroniu. Odwiedzili Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Losy Piastów stały się dla nich bliższe dzięki wizycie na Wzgórzu Lecha w pierwszej polskiej stolicy, gdzie w murach katedry mogli obejrzeć słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Skierowali swoje kroki także do Kruszwicy. Wspięli się na Mysią Wieżę i popłynęli w rejs po jeziorze Gopło. Najstarsi uczestnicy – wędrownicy podczas swojej wyprawy odbyli szkolenie na strzelnicy w Bydgoszczy oraz wzięli udział w zajęciach w Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz w seansie w kinie 4Dx. Specjalnie dla nich powstała nocna gra fabularna, oparta na wydarzeniach zjazdu w pobliskiej Gąsawie w 1227 r., kiedy zginął książę, Leszek Biały.
Komendę obozu tworzyli: hm. Michał Mojski – komendant, hm. Magdalena Czerska-Sadło i pwd. David Manukyan – zastępcy, phm. Sylwia Staniszewska, phm. Nina Rosa, pwd. Natalia Reczek – wychowawczynie oraz Katarzyna Krasuska – oboźna. Wyjazd został dofinansowany w ramach zadań publicznych realizowanych wspólnie z Powiatem Łukowskim, Powiatem Radzyńskim, miastem Łukowem, miastem Radzyniem Podlaskim.
Letni obóz „W piastowskiej zagrodzie” w Smerzynie na długo zapadnie w pamięci druhen i druhów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.