Reklama

Reklama

Na początku kadencji usiadła i się popłakała

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na początku kadencji usiadła i się popłakała - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Dwa lata Agnieszki Cieślak w fotelu wójta gminy Wojcieszków.

Reklama

Gdy była nauczycielka SP w Jeleńcu zasiadła w fotelu wójta stan gminnych finansów nie napawał optymizmem. W kampanii wyborczej pomysłów było dużo.  - Ale dopiero zostając wójtem dostrzegłam ile tak naprawdę jest do zrobienia - mówi  Agnieszka Cieślak. 

 - Obejmując urząd powiedziałam sobie: "Cieślakowa bierz się do roboty. Masz tylko pięć lat". Wtedy siadłam i się popłakałam - wspomina. Skąd te łzy? Wójt mówi, że gdy przyjrzała się gminnym finansom doszła do wniosku, że bez środków z zewnątrz nie jest w stanie zrobić żadnej większej inwestycji.  - Pracownicy Urzędu Gminy z moim zastępcą Piotrem Goławskim i sekretarz Zofią Mikusek dwoją się i troją, aby dostosować nasze działania do obowiązujących programów i dofinansowań - przekonuje Cieślak. 

Według danych Urzędu Gminy w ciągu ostatnich dwóch lat pozyskano prawie 21 mln zł środków zewnętrznych. - Gdzie w latach 2015-2018 gmina pozyskała 885,9 tys. zł - twierdzi Cieślak.

 

Oświata 

Listę najnowszych inwestycji otwiera gminny żłobek. Samorząd otrzymał na niego dofinansowanie z rządowego programu Maluch+. Cała inwestycja zamknie się kwotą 3 mln zł. W gminie mieszka 251 potencjalnych podopiecznych pierwszego gminnego żłobka. W placówce opiekę znajdzie 60 dzieci. Na tym nie koniec inwestycji w oświatę. Gmina za 2,8 mln zł robi termomodernizacje szkół w Wojcieszkowie i Wólce Domaszewskiej. 


Do puli dochodzą mniejsze zadania takie jak remont w szkole w Woli Bystrzyckiej. Była to wymiana posadzki, wykonanie ocieplenia posadzki, ogrzewanie podłogowe, malowanie i wymiana drzwi w dwóch salach. Remont szkoły w Wólce Domaszewskiej? Proszę bardzo: nowa pracownia komputerowa oraz remont i wyposażenie stołówki szkolnej. W szkole w Wojcieszkowie również udało się wyremontować i doposażyć stołówkę. Do inwestycji oświatowych zalicza się jeszcze ogrodzenie w szkołach w Siedliskach i Oszczepalinie. - Najświeższa informacja to to, że otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu Sportowa Polska na budowę dwóch boisk piłkarskich i dwóch boisk wielofunkcyjnych. Obiekty powstaną przy szkołach w Wojcieszkowie, Wólce Domaszewskiej, Woli Burzeckiej i Oszczepalinie Drugim - mówi wójt. 

 

Drogi i OZE

Inwestycje drogowe to po pierwsze droga w m. Glinne za 1,4 mln zł i w m. Otylin 1,8 mln zł. Drogi gminne w Świderkach kolejne 415 tys. zł.  - W tym roku rozstrzygnęliśmy dodatkowy przetarg na przebudowę ciągu drogi gminnej ul. Burzecka w Wojcieszkowie przez Wolę Burzecką do Burca - informuje Agnieszka Cieślak. Szacunkowy koszt to 1,1 mln zł. Za 718 tys. zł gmina przebudowała drogę w Wólce Domaszewskiej. 35 tys. zł kosztował chodnik przy ul. Parkowej w Wojcieszkowie. Ważną inwestycją są odnawialne źródła energii tzw. "solary", którą podzielono na trzy etapy. Jej łączna wartość to 13 mln zł. 

 

Perypetie w Oszczepalinie 

 

Wójt mówi, że bardzo dużo udało się zrobić w zakresie świetlic wiejskich. - Za pewnego rodzaju sukces mogę przypisać sobie i moim pracownikom fakt oddania do użytkowania po 17 latach domu strażaka w Burcu. W ostatnich dwóch latach z budżetu gminy na ten cel przeznaczono 186 tys. zł. Łączny koszt inwestycji to 620,5 tys. zł - mówi wójt. 

Budynek wymaga jeszcze termomodernizacji i montażu centralnego ogrzewania. Potrzeba na to 400 tys. zł. Kolejna inwestycja to dokończenie świetlicy w Oszczepalinie Drugim. - Z tym budynkiem były spore perypetie. Niezgodność z projektem, brak części dokumentacji. Aby wszystko wyprostować i dokończyć w 2018 i 2019 roku wydaliśmy 226 tys. zł - informuje Cieślak. 

 

Nie dawno w Woli Burzeckiej rozpoczęły się prace związane z rozbudową świetlicy. Gmina zmodernizuje ją za 473 tys. zł.

 

 Wojcieszkowianka gotuje 

 

 97,5 tys. zł kosztowało przystosowanie pomieszczeń świetlicy w Helenowie na potrzeby działalności gastronomicznej. Działa tam serwująca smaczne obiady Spółdzielnia Socjalna Wojcieszkowianka. - Został zamontowany zbiornik na gaz ziemny i wykonano przyłącze do budynku. Skorzysta z tego i sama spółdzielnia, ale również świetlica wiejska. Spółdzielnia zatrudnia osoby bezrobotne z terenu gminy oraz świadczy odpłatne usługi takie jak catering, opieka nad osobami starszymi czy usługi sprzątające - wyjaśnia Agnieszka Cieślak. 

 

Polityka socjalna i nie tylko

 

Tu główną reformą Agnieszki Cieślak było przekształcenie GOPS-u w CUS  - Centrum Usług Społecznych to nowoczesny zestaw usług społecznych kierowany do wszystkich mieszkańców gminy. Na wdrożenie tego programu pozyskaliśmy dofinansowanie  3 mln zł - tłumaczy wójt. 

 Chwali się, że to za jej kadencji urząd zaczął organizować wiele wydarzeń: Gminny Dzień Seniora, Gminny Dzień Kobiet, czy Dożynki. - Udało nam się pobudzić mieszkańców gminy do działania, aktywnie działają panie z Kół Gospodyń Wiejskich, na terenie gminy działają dwa stowarzyszenia oraz staramy się wspierać gminne jednostki OSP - kończy Cieślak. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy