„Mówiący Kamień” poświęcony pamięci Bożeny Kurowskiej pojawił się miejskim parku w listopadzie 2012 roku. Ustawiono go z inicjatywy łukowskiego spocznika Andrzeja Zdrojewskiego. Już od kilku lat, 13 marca, obchodzone są imieniny Bożeny przy „Mówiącym Kamieniu” gdzie grupa osób, na czele z Andrzejem Zdrojewskim, spotkała się przy kawie i ciastku by powspominać i uczcić pamięć Bożeny Kurowskiej. Przy okazji wspominali również brata Bożeny Jacka Kurowskiego który był piłkarzem Łukowskich Orląt a następnie zawodnikiem Ruchu Chorzów.
Bożena Elżbieta Kurowska (urodzona 21 VIII 1937 w Łukowie, a zmarła 16 IX 1969 w Warszawie), Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Łukowie studiowała na Wydz. Estradowym warsz. PWST (1954-58). Po uzyskaniu dyplomu, na sez. 1958/59 została zaangażowana do zespołu Teatru Klasycznego w Warszawie i na scenie tej pozostała do końca życia. Debiutowała w lutym 1959 rolą Lidy ("Taka miłość"), potem grała m.in. Med ("Żeglarz"), Helenę ("Wojny trojańskiej nie będzie"), Lizę ("Wassa Żeleznowa"), Klementynę ("Dama od Maxima"), Hankę ("Ktoś nowy"), Magdalenę ("Niepokój przed podróżą"), Julkę ("Odkryte karty"). We wtorkowy wieczór 16 września 1969 roku widzowie oglądający w Teatrze Klasycznym wyreżyserowaną przez Jerzego Grzegorzewskiego "Damę od Maxima" w pewnej chwili zamarli... Aktorka grająca w sztuce Klementynę nagle straciła przytomność i upadła. Gdy na miejsce przyjechało pogotowie, już nie żyła. „Była osobą bardzo miłą, zawsze uśmiechniętą, skromną i koleżeńską" - wspominał ją na łamach "Nowej Gazety Łukowskiej" przyjaciel z jej rodzinnego Łukowa Ryszard Grafik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.