reklama
reklama

Młodzi wygrali minigranty w konkursie LGD RAZEM

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Młodzi wygrali minigranty w konkursie LGD RAZEM - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieGrupa historyczno-rekonstrukcyjna z gminy Stoczek Łukowski, grupa Burzecka Młodzieżówka i Klub Honorowych Dawców Krwi OSTOJA zostali laureatami konkursu Lokalnej Grupy Działania RAZEM i wygrali po 3 tys. zł na swoje działania.
reklama

Do konkursu "MiniGranty LGD RAZEM na inicjatywy dla młodzieży" organizacje pozarządowe i grupy nieformalne mogły zgłosić inicjatywy dla osób w wieku 16-25 lat. Chodziło o pomysły,  mające na celu aktywizację młodych ludzi, jak np. działania na rzecz lokalnego środowiska, rozwijanie pasji lub aktywne spędzanie wolnego czasu. Mają zostać zrealizowane do końca czerwca 2023 r.   

13 marca komisja konkursowa oceniła nadesłane na konkurs zgłoszenia. Komisja obradowała w składzie: Kinga Szerszeń, wójt gminy Wola Mysłowska/wiceprezes zarządu LGD – przewodnicząca komisji, Sylwia Romańska-Węzik, prezes zarządu/dyrektor biura LGD, Edyta Katarzyna Kuć, inspektor ds. promocji w UG w Łukowie, Ewelina Ponikowska, specjalista ds. projektów i szkoleń w biurze LGD, Andrzej Charliński, specjalista ds. projektów i monitoringu w biurze LGD.  

reklama

WYNIKI KONKURSU:  I miejsce -  grupa nieformalna pn. "Grupa historyczno-rekonstrukcyjna", inicjatywa: "Młodzieżowa Brygada Historyczna", nagroda: minigrant o wartości 3 tys. zł; II miejsce - grupa nieformalna pn. "Burzecka Młodzieżówka", inicjatywa: "Kwiecisty plac zabaw". nagroda: minigrant 3 tys. zł; III miejsce: Klub Honorowych Dawców Krwi OSTOJA, inicjatywa: "Śladami historii – rajd rowerowy szlakiem Powstańców Styczniowych i kapitana Ostoi", nagroda: minigrant 3 tys. zł.

CO MŁODZI ZAPLANOWALI?  

1. LEKCJE ŻYWEJ HISTORII I PIKNIK HISTORYCZNY Inicjatywa Młodzieżowa Brygada Historyczna będzie polegać na promowaniu wiedzy historycznej ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z okresu II wojny światowej na terenie gm.Stoczek Łukowski. W planach są lekcje żywej historii (rekonstrukcje oraz prezentacje artefaktów historycznych), piknik historyczny, zbiórka harcerska, wycieczka do rezerwatu Jata i obozu partyzantów. Zadanie będzie realizowane przez członków grupy historyczno-rekonstrukcyjnej  którzy dzielą pasję do polskiej i lokalnej historii, kolekcjonują pamiątki o tematyce wojennej oraz chcą się tym dzielić z rówieśnikami. Mają już duży zbiór artefaktów historycznych tj. (częściowo) mundury, repliki broni, żołnierskie akcesoria, medale i odznaczenia, monety itp., ale są jeszcze niekompletne. Brakujące elementy postanowili zakupić w ramach projektu po to, by lekcje były ciekawsze.      

reklama

2. POWSTANIE KWIATOWY KLOMB Inicjatywa Kwiecisty plac zabaw, to pomysł  grupy Burzecka Młodzieżówka. Będzie polegać na stworzeniu kwietnych punktów na placu zabaw w miejscowości Burzec w gm. Wojcieszków, które przyczynią się do zmiany wyglądu placu oraz ożywienia całego otoczenia. Miejscowa młodzież będzie mogła spędzać wolny czas w miłym otoczeniu na świeżym powietrzu. Dla młodych osób zaplanowano pogadankę edukacyjną: "Rośliny, owady i miód", wspólne sprzątanie okolicy i zbiórkę śmieci. Zadanie będzie realizowało 24 członków grupy  Burzecka Młodzieżówka. Przy sadzeniu roślin oraz tworzeniu klombu kwiatowego wezmą udział chłopcy i dziewczęta,  a do zainstalowania donic swą pomoc oferują strażacy OSP. Warsztat samochodowy Auto-Max zasponsoruje rękawiczki i worki na śmieci. Pogadankę edukacyjną "Rośliny, owady i miód"  poprowadzi dwóch członków OSP w Burcu wraz z panem sołtysem, który jest właścicielem pasiek pszczelich, z których słynie Burzec.

reklama

  3. RAJD ROWEROWY I PROMOCJA KRWIODAWSTWA Klub Honorowych Dawców Krwi OSTOJA w Łukowie zgłosił inicjatywę pt. "Śladami historii – rajd rowerowy szlakiem Powstańców Styczniowych i kapitana Ostoi". Jest skierowana w szczególności do uczniów szkół ponadpodstawowych i obejmuje rajd rowerowy szlakiem Powstańców Styczniowych i miejscami upamiętniającymi kapitana Wacława Rejmaka ps. "Ostoja" oraz ognisko podczas którego młodzież wysłucha lekcji nt. kpt. Ostoi i partyzantów z Jaty, Rezerwatu Jata oraz prelekcji nt. honorowego krwiodawstwa. Pogadanki będą prowadzone przez przedstawicieli Towarzystwa Przyrodniczo Historycznego Orlik, Nadleśnictwa Łuków oraz Klub Honorowych Dawców Krwi Ostoja. Trasa liczy około 26 km i częściowo pokrywa się z wyznaczonymi trasami Szlaku Ziemi Łukowskiej.  

reklama

Wręczenie czeków 16 marca w  siedzibie LGD RAZEM odbyło się uroczyste podpisanie  umów oraz wręczenie symbolicznych czeków dla zwycięzców konkursu. Nagrody wręczył zarząd LGD RAZEM reprezentowany przez prezes Sylwię Romańską-Węzik i wiceprezes Kingę Szerszeń.  Po wręczeniu nagród Sylwia Romańska-Węzik zaprosiła młodzież na spotkanie, podczas którego uczestnicy mieli okazję opowiedzieć o zaplanowanych działaniach, ale także i o potrzebach. Było to bardzo ciekawe i owocne spotkanie, z którego wnioski zarząd LGD wykorzysta do prac nad nową Lokalną Strategią Rozwoju LGD RAZEM na lata 2023-2027.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama