Pod koniec czerwca do Urzędu Miasta Łuków wpłynął wniosek o zmianę nazw ulic w Łukowie oraz o budowę średniowiecznego zamku z XIII wieku. Wnioskodawca ponowił swój wniosek z 2020 r. kiedy zgłosił swój plan zmiany nazw 13 łukowskich ulic. Tym razem wniosek rozszerzył o budowę zamku.
Wnioskodawca chciał zmienić nazwy tych ulic: ul. Kanałową zamienić na ul. Zamkową; ul. Pastewnik na ul. Biskupa Bartłomieja; ul. Staropijarską na ul. Królewską; ul. Nowopijarską na ul. Bolesława Wstydliwego; ul. Stawki na ul. Błogosławionej Salomei; ul. Spółdzielczą na ul. Świętej Kingi; ul. Kryńskiego na ul. Świętej Faustyny; ul. Zabrowarną na ul. Bernardynów; ul. Stodolną na ul. Św. Andrzeja Boboli; ul. Wójtostwo na ul. Św. Maksymiliana Kolbego; ul. Przemysłową na ul. Ignacego Jana Paderewskiego; ul. Świderską na ul. Lubelską; ul. Kościelną na ul. Kolegiacką.
Wniosku nie poparł burmistrz ani radni. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji rozpatrzyła wniosek negatywnie, a radni jednomyślnie podczas sesji 21 września odrzucili go.
Komisja zgodziła się ze stanowiskiem burmistrza i uznała, że dokonywanie zmian nazw istniejących już ulic ma wpływ na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Zmianę adresów należy również zgłosić do ewidencji gruntów i budynków w Starostwie Powiatowym oraz niezwłocznie w sądzie prowadzącym księgi wieczyste. Na właścicielach nieruchomości ciąży także obowiązek zmiany nazw ulic na tabliczce z numerem porządkowym budynku. Podobnych zmian muszą dokonać także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. O zmianach adresu należy niezwłocznie powiadomić różne instytucje np. banki, zakład ubezpieczeń społecznych, fundusze emerytalne, dostawców energii elektrycznej i gazu, operatorów telefonii stacjonarnej i komórkowej, dostawców internetu i telewizji kablowej. Dokonanie takich zmian wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów po stronie mieszkańców.
Ponadto komisja stwierdziła, iż niektóre propozycje nazw ulic złożone przez wnioskodawcę są zasadne i można je uwzględnić w momencie nazywania nowopowstałych ulic.
A co z zamkiem?
Komisja uznała, iż budowa XIII wiecznego zamku wiąże się z ogromnymi kosztami, które nie są przewidziane w budżecie Miasta Łuków na 2022 r., czy w wieloletnim planie finansowym dla Miasta Łuków. Takiej inwestycji nie przewidują dokumenty przedstawiające strategię rozwoju Łukowa na najbliższe lata.
Jak czytamy w Wikipedii: " Już w XIII wieku istniał w Łukowie drewniany zamek, obsadzony stałą załogą. Znajdował się w zakolu Krzny Południowej po jej lewej stronie, między dzisiejszymi ulicami: Kanałową, Laskowskiego i fragmentem ul. Wyszyńskiego[a]. Warownia istniała jeszcze w XVII wieku. Tereny te stanowią zarazem najstarszą część miasta; do czasów współczesnych nie zachowały się tam jednak żadne zabytkowe budowle ani ich pozostałości[16
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.