reklama
reklama

Mieszkańcy Gręzówki upamiętnili inż. Szenejkę. W szkole powstała Izba Pamięci

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie12 czerwca to dzień, który zapisze się na stałe w historii Zespołu Szkół w Gręzówce. Tego dnia w szkole otwarta została Izba Pamięci poświęcona inżynierowi Tadeuszowi Szenejko – człowiekowi, który w dwudziestoleciu międzywojennym przyczynił się do rozwoju Gręzówki i okolicznych miejscowości.
reklama

Inżynier Tadeusz Szenejko żył w latach 1898 – 1947. Urodził się w Wohyniu, niedaleko Radzynia Podlaskiego. Był inżynierem leśnictwa. Dla mieszkańców Gręzówki i okolicznych miejscowości jest bohaterem. To on był inicjatorem budowy szkół m.in. w Gręzówce i Biardach oraz osobą, której starania doprowadziły do utworzenia parafii w Gręzówce. Wielkie zasługi ma również w pracy na rzecz dzisiejszego Nadleśnictwa Łuków. Dla mieszkańców Gręzówki inżynier Tadeusz Szenejko od lat jest wzorem do naśladowania. Nie brakuje też osób, które wciąż na nowo przypominają historię jego życia.

Gręzówka pamięta o inż. Szenejce

W 2006 roku przy szkole zasadzono dąb, który nazwano jego imieniem. To był też ten czas, kiedy nauczycielka Urszula Jurzyk poznała rodzinę inżyniera. Jak nam mówi, wówczas okazało się, że mieszka tuż obok dzieci inżyniera. Zaprzyjaźniła się z jego córką Barbarą i spełniła jej życzenia, aby pamięć o jej ojcu przetrwała. To życzenie zmaterializowało się w postaci Izby Pamięci, której uroczyste otwarcie odbyło się w środę 12 czerwca. Są tam zgromadzone liczne pamiątki po inżynierze oraz opisana jest historia jego życia i działalności. 

reklama

Rodzina podarowała pamiątki

Na uroczystości obecnych było wielu gości, w tym m.in. rodzina inżyniera Tadeusza Szenejko.

- Była to inicjatywa szkoły, jej pomysł. Dziadek był człowiekiem zaangażowanym w społeczność, więc to świetny pomysł, aby pamiątki po nim były w miejscu, gdzie działał i gdzie oddał całego siebie. Rodzina regularnie odwiedzała Gręzówkę. Ta uroczystość jest bardzo wzruszające, tym bardziej że znałem dziadka tylko z opowieści babci i ojca, więc to powrót do wspomnień z dzieciństwa. Fajnie mieć takiego społecznika i dziadka. Szkoda, że nie mogłem go poznać osobiście, ale cieszę się, że mogę go poznawać w ten sposób - mówi wnuk inż. Szenejko, Jerzy Szenejko.

Urszula Jurzyk, inicjatorka wydarzenia, podkreślając znaczenie wydarzenia, powiedziała:

reklama

- Dzisiejszy dzień jest wyjątkowym świętem w naszej szkole oraz całej miejscowości Gręzówka i okolicy. Udało się bowiem odtworzyć Izbę Pamięci Inżyniera Szenejki, człowieka, który zrobił wiele dla Gręzówki i okolic. Pan Szenejko był społecznikiem działającym w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Idea utworzenia tej Izby Pamięci zrodziła się w latach 2018-2019, na życzenie dzieci inżyniera, które chciały, aby pieczołowicie przechowywane przez rodzinę pamiątki trafiły do naszej szkoły. Z pomocą pani dyrektor udało się spełnić to życzenie i dziś Izba Pamięci imieniem inżyniera Szenejki została otwarta - powiedziała nauczycielka historii w ZS w Gręzówce.

Dostępna dla każdego

Izba Pamięci ma być dostępna dla każdego zainteresowanego

reklama

- Nie zamierzamy ograniczać dostępu do tych pamiątek wyłącznie do naszej szkoły. Ze względu na dostępne pomieszczenia, konieczny będzie wcześniejszy kontakt z nami. Jestem otwarta na gości, chętnie zapraszam, opowiem i pokażę. Izba jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych - zaznaczyła Urszula Jurzyk.

Jak podkreśla inicjatorka wydarzenia, Inżynier Szenejko to przede wszystkim bohater. - Jest to osoba, której winniśmy ogromny szacunek za jego wkład w rozwój Gręzówki. Cały dorobek dwudziestolecia międzywojennego, cała działalność inżyniera, to bogate dziedzictwo, które uczniowie przedstawili podczas scenki. Nie można zapominać o okresie II wojny światowej, kiedy to inżynier, narażając swoje życie oraz życie swojej rodziny, pomagał wysiedleńcom z różnych regionów Polski oraz powstańcom. Dla nas, dla naszego regionu, jest to naprawdę wielka postać - mówi nauczycielka.

- Pamiątki zgromadzone w Izbie Pamięci to osobiste przedmioty inżyniera Szenejki. Otrzymałam je od dzieci inżyniera, Krystyny i Zbigniewa. Jak wspominałam wcześniej, to na ich życzenie przejęłam te pamiątki i przekazałam je naszej szkole, aby utworzyć izbę dla potomnych i zachować to dziedzictwo - dodała.

Uroczystość otwarcia Izby Pamięci inżyniera Tadeusza Szenejki była nie tylko hołdem dla wyjątkowego człowieka, ale również ważnym momentem dla całej społeczności Gręzówki. Dzięki takim inicjatywom pamięć o lokalnych bohaterach i ich wkładzie w rozwój regionu zostaje zachowana dla przyszłych pokoleń.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama