To oferta skierowana do osób, których dochody uniemożliwiają nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych.
W skład spółki SIM Lubelskie oprócz Łukowa wchodzą samorządy z Chełma, Hrubieszowa, Izbicy, Janowa Lubelskiego, Krasnegostawu, Kraśnika, Leśniowic, Międzyrzeca Podlaskiego, Niemiec, Opola Lubelskiego, Ryk, Siennicy Różanej, Szczebrzeszyna, Terespola, Tomaszowa Lubelskiego oraz Włodawy. Gminy i miasta wymienione powyżej otrzymały po 3 miliony złotych na objęcie udziałów w powstającej spółce. Zgodę na przystąpienie powyższych samorządów do spółki wyraziły wszystkie Rady Miast lub Gmin członków-sygnatariuszy podpisanego aktu notarialnego.
Jak mówił podczas spotkania Zastępca Prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Jakub Pyżanowski, podstawowym celem działalności spółki jest budowanie mieszkań oraz ich eksploatacja na zasadach najmu o umiarkowanym czynszu. Mieszkania w SIM dedykowane są dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Proces inwestycyjny będzie organizowany przez samą spółkę, natomiast do miasta bądź gminy będzie należało przeprowadzenie naboru najemców.
Spółka SIM Lubelskie zrzeszająca 17 samorządów jest pierwszą tego typu spółką w województwie lubelskim, a 27. w kraju. Spółka do której należy Miasto Łuków planuje wybudować około tysiąca mieszkań. Inwestycje rozpoczną się najwcześniej za dwa lata.
Piotr Płudowski, burmistrz Łukowa, tak mówił o uczestnictwie Łukowa w spólce SIM Lubelskie na sesji w grudniu 2021 r.
- Wkład miasta do spółki SIM Lubelskie to będzie z jednej strony kwota 3 mln zł, którą każdy z założycieli spółki, czyli 17 samorządów, otrzyma z pieniędzy rządowych, o które wystąpimy do Ministerstwa Rozwoju Technologii. Ten nasz wkład trzeba będzie przekierować do nowo powstałej spółki. Kolejny wkład to grunty, na których mają postać te nowe bloki. Są to miejskie działki położone u zbiegu ulic Zagrodowej i Wileńskiej. To duże działki, które pozwolą na realizację dużych inwestycji mieszkaniowych. Mowa o działkach o powierzchni około 10 tys. m2. Początkowo budowany byłby 1 blok, tj. trzydzieści parę mieszkań. Docelowo 100 mieszkań. Na tych działkach mogą się zmieścić trzy bloki. Przedstawiciel KZN-u widział te działki. Ocenił, że to dobra lokalizacja, także ze względu na to, że teren, jeśli chodzi o kwestię mediów, jest w zasadzie uzbrojony. Czyli, jeżeli się uzyska pozwolenie na budowę, możemy tam wchodzić z realizacją inwestycji. Jest miejskie ciepło, jest w bezpośredniej odległości energia, jest możliwość doprowadzenia wody i odebrania ścieków z nowo powstałych budynków – tłumaczył włodarz miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.