reklama
reklama

Łukowskie obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie1 sierpnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Również w Łukowie odbyła się uroczystość upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotkanie odbyło się w Parku Miejskim przy „Mówiącym kamieniu" upamiętniającym uczestników Powstania Warszawskiego pochodzących z Ziemi Łukowskiej.
reklama

W trakcie wydarzenia złożone zostały kwiaty oraz zapalone znicze ku pamięci powstańców. Odbyła się również część artystyczna w wykonaniu młodych artystów Łukowskiego Ośrodka Kultury. Oliwia Gręzak zaśpiewała powstańcze piosenki a Maciej Radomyski wyrecytował „Alarm" Antoniego Słonimskiego. Anna Frelek-Chmiel z Narodowego Centrum Kultury, prezes Fundacji Dziedzictwo i Nowoczesność, przybliżyła sylwetkę pochodzącej ze swojej rodziny Stanisławy Rożek, urodzonej w Staninie uczestniczki Powstania Warszawskiego. Stanisława zginęła w Czarną Sobotę 5 sierpnia 1944r., a więc w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

Czarna Sobota była najkrwawszym dniem podczas Rzezi Woli, czyli eksterminacji ludności cywilnej, mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola, dokonanej przez oddziały SS i policji niemieckiej pod dowództwem SS-Gruppenführera Heinza Reinefartha w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku. To jedna z najkrwawszych kart w dziejach martyrologii narodu polskiego. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944r., zamordowano od 30 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci.

reklama

Podczas uroczystości w Łukowie, tradycyjnie odbyło się również wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Na harmonijce pieśni wojskowe zagrał Andrzej Wojtuś. Wydarzeniami towarzyszącymi był powstańczy rajd rowerowy w wykonaniu grupy Rowerowy Łuków oraz powstańczy bieg w wykonaniu Biegaczy Pomagaczy z Fundacji Cegiełkowo. Inicjatorem wydarzenia jak co roku był Andrzej Zdrojewski i Towarzystwo Fruwającej Muchy. Partnerem wydarzenia był Łukowski Ośrodek Kultury.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama