Szpital współpracuje z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych, który zajmuje się pobieraniem, badaniem i przechowywaniem tej krwi.
Krew pępowinowa to ta, która pozostaje w pępowinie i łożysku po urodzeniu dziecka. Jest ona cennym źródłem komórek macierzystych, które mogą być wykorzystane w leczeniu wielu chorób, w tym białaczek, niedoborów odporności, niektórych chorób genetycznych czy metabolicznych. Pobranie krwi możliwe jest tylko raz, w momencie porodu.
Zabezpieczenie krwi pępowinowej może pomóc nie tylko samemu dziecku, ale też jego rodzeństwu. Komórki macierzyste z tej krwi nie muszą być tak zgodne jak w przypadku przeszczepu szpiku, dlatego częściej udaje się je wykorzystać. Sama procedura jest całkowicie bezpieczna, trwa kilka minut, nie boli i nie ma wpływu na przebieg porodu, niezależnie od tego, czy jest to poród naturalny, czy cesarskie cięcie.
Pobranie krwi odbywa się tuż po przecięciu pępowiny. Wykonuje je przeszkolony personel, a próbka trafia do specjalistycznego laboratorium, gdzie jest przygotowywana do przechowywania w warunkach kriogenicznych.
Więcej informacji na temat możliwości zabezpieczenia krwi pępowinowej można uzyskać u lekarzy i położnych w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym i Patologii Ciąży w szpitalu w Łukowie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.