Reklama

Reklama

ŁUKÓW. Zmarł Piotr Czubaszek artysta i rzeźbiarz ludowy

Opublikowano: wt, 13 lip 2021 10:19
Autor:

ŁUKÓW. Zmarł Piotr Czubaszek artysta i rzeźbiarz ludowy - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie 13 lipca po ciężkiej chorobie zmarł ceniony artysta i rzeźbiarz ludowy Piotr Czubaszek.

Reklama

Jego twórczość była ściśle związana z Łukowskim Ośrodkiem Rzeźby Ludowej, którego był jednym z wybitnych przedstawicieli. Rzeźbą w drewnie zajmował się od blisko 25 lat. Należał do łukowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz do Stowarzyszenia Artystów i Twórców Gminy Łuków, gdzie przez wiele kadencji sprawował funkcję prezesa. Tworzył rzeźby i płaskorzeźby. Rzeźbił głównie  postacie świętych, kwiaty oraz ornamenty roślinne.

 Regularnie brał udział w wystawach, konkursach, pokazach i warsztatach plenerowych. Jego prace wystawiane są w wielu muzeach w Polsce, jak również w Europie i USA. Brał udział w licznych plenerach rzeźbiarskich w kraju i zagranicą. W 2013 r. uczestniczył w Międzynarodowym Jarmarku Słowiańskim w Witebsku. Jest to ważne wydarzenie, w którym uczestniczą mistrzowie sztuki rzeźbiarskiej z wielu europejskich krajów. Również w tym samym roku wziął udział w plenerze podczas Międzynarodowego Festiwalu Twórczości i Rzemiosła podczas "Miasta Mistrzów 2013" w Obnińsku (Rosja).

 Zamiłowanie do twórczości ludowej starał się przekazywać młodszemu pokoleniu, prowadząc przy Muzeum Regionalnym w Łukowie ,,szkółkę rzeźbiarską”, popularyzując rzeźbę ludową wśród dzieci i młodzieży. Nie ukrywając swoich tajemnic warsztatowych uczył młodych adeptów trudnej sztuki rzeźbienia, przy zachowaniu treści i formy rzeźby ludowej naszego regionu. Za pracę z młodzieżą w „szkółce rzeźbiarskiej” jako opiekun oraz za całokształt twórczości otrzymał w roku 2019 od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową ,,ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”, a także wiele podziękowań, nagród i dyplomów za prowadzone pokazy rzeźbienia i warsztaty rzeźbiarskie w łukowskim muzeum oraz w szkołach i placówkach oświatowych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Kolega

    Żegnaj przyjacielu, byłeś wspaniałym człowiekiem i dobrym kolegą. Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci.