Reklama

Reklama

ŁUKÓW W kościele Podwyższenia Krzyża Św. można podziwiać zabytkowe freski i odnowiony żyrandol. (ZDJĘCIA) Zakończyły się prace konserwatorskie.

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie poinformowała, że komisja konserwatorska dokonała odbioru końcowego prac przy freskach w prezbiterium kościoła, zostały zdemontowane rusztowania. Odnowiono także żyrandol i zakupiono nowe meble liturgiczne.

Reklama

- Prezbiterium wygląda pięknie. Wskazuje na Boga, który jest Dobrem, Prawdą i Pięknem, sprzyja skupieniu i nastraja do modlitwy. Zapewne naszym pragnieniem jest, by cały kościół tak wyglądał. Dziękujemy wszystkim, którzy w sobotę pomogli w posprzątaniu kościoła po pracach konserwatorskich – usłyszeli parafianie w ostatnią niedzielę podczas ogłoszeń po mszach św. i  napisano na stronie internetowej parafii.

 Prace restauratorskie i konserwatorskie w kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Łukowie trwały kilka miesięcy i miały na celu odkrycie malowideł pokrywających ściany i sufit prezbiterium. Prace prowadziła konserwator zabytków Aleksandra Wysokińska. Zdejmowała stare warstwy farby, aż dotarła do zabytkowych fresków. Koszt prac konserwatorskich i renowacyjnych wyniósł 295 tys. zł. Część tej kwoty - 135 tys. zł, pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W kościele zostało zmodernizowane oświetlenie prezbiterium. Między innymi zostały wymienione reflektory z halogenowych na ledowe. Nowe reflektory dają więcej światła i zużywają mniej prądu. Prace jeszcze nie zostały rozliczone, ale sam zakup reflektorów kosztował około 5000 zł.

- Sfinansowanie prac przy oświetleniu zadeklarowali Państwo Cieślak z Dminina, za co składamy im serdeczne „Bóg zapłać – czytamy na stronie parafii.

W tym tygodniu w kościele  został zamontowany  żyrandol, który był oddany do złocenia i ma wykonaną nową instalację elektryczną oraz mechaniczną wciągarkę.  

- Koszty związane ze złoceniem, instalacją i wciągarką zadeklarowali pokryć Państwo Krasnodębscy. Robociznę przy rozmontowaniu i zmontowaniu żyrandola dołożył Pan Sytykiewicz. Serdeczne Bóg zapłać – informuje parafia.

W kościele są także nowe meble sakralne i konfesjonał szafowy.  

W  niedzielę 27 listopada o godz. 18:00 w  kościele  Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie będzie  gościć Biskupa  Siedlecki. Odprawi dla Mszę Świętą i poświęci konfesjonał szafowy oraz meble sakralne do prezbiterium: fotel głównego celebransa, dwa fotele dla koncelebransów, osiem krzeseł dla służby liturgicznej, stolik, dwa klęczniki i schodki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy