Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989 odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II w Lublinie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych.
- Polska nie zrzuciłaby jarzma komunizmu bez Waszej aktywności i decyzji, które podjęliście w latach 70. i 80. Nigdy nie zapomnimy tego, co zrobiliście dla Ojczyzny – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki do byłych działaczy opozycji w PRL, wręczając im w Lublinie Krzyże Wolności i Solidarności.
Lista odznaczonych:
Baranowska Alina
Bodys Stanisław
ks. Ciżmiński Jan Zdzisław
Cholewa Antoni
Filip Elżbieta
Guc Zbigniew
Jastrzębski Jan Janusz
Jóźwiak Mieczysław
Karczewska Jadwiga
Koguciuk Zdzisław
Kurek Ewa
Mazurek Janusz
Oleszek Adam
Pikuła Krystyna
Sobota Jan
Stasz Kazimierz
Tatara Tadeusz
Wroński Józef
Wysokiński Zenon
Zieliński Euzebiusz
Zaranek Andrzej
Żebrowski Zygmunt
Pośmiertnie:
Bondos Alfred
Bożyk Eugeniusz
Cisak Jan
Kurowski Stanisław
Rękas Krystyna
Tofil Marian
Ważny Marian
Zaguła Józef
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.