reklama
reklama

ŁUKÓW Łukowski Koncert Kolędowy pt. „Przybyli Trzej Królowie”. W Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w piątek 6 stycznia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

ŁUKÓW Łukowski Koncert Kolędowy pt. „Przybyli Trzej Królowie”. W Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w piątek 6 stycznia - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieParafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie oraz Łukowski Ośrodek Kultury zapraszają na Łukowski Koncert Kolędowy pt. „Przybyli Trzej Królowie”. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”.
reklama

Koncert odbędzie się w Święto Objawienia Pańskiego tj. 6 stycznia 2023r. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. O godz. 17:00 usłyszymy najpiękniejsze kolędy w wykonaniu wokalistów Fabryki Piosenki Łukowskiego Ośrodka Kultury.

O godzinie 18:00 odbędzie się Msza Święta w oprawie muzycznej Stanislava Šurina na organach oraz sopranistki Jany Pastorkovej. O godz. 19:00 artyści ze Słowacji wystąpią też w specjalnym koncercie, podczas którego usłyszymy zarówno polskie kolędy, jak i pieśni religijne m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Jana Sebastiana Bacha.  

Z pierwszej części wydarzenie będzie prowadzona transmisja on-line na kanale YouTube Łukowskiego Ośrodka Kultury.

reklama

   Jana Pastorková - studiowała śpiew w Konserwatorium w Bratysławie (Jana Billová) i Akademii Sztuk Scenicznych (Viktória Stracenská) oraz wykonawstwo muzyki dawnej w Conservatoire National Supérieur de Musique w Lyonie (Marie-Claude Vallin). Uczestniczyła w kilku kursach wykonawczych w Pradze, Brnie, Sienie, Périgueux, Bremie oraz Bachakademie w Stuttgarcie, koncentrując się głównie na muzyce dawnej. Podczas studiów występowała gościnnie w Operze Słowackiego Teatru Narodowego, Operze Kameralnej, Operze Państwowej w Bańskiej Bystrzycy, gdzie była zaangażowana jako solistka, jednocześnie współpracując z Operą Kameralną Orfeo w Brnie. Obecnie poświęca się głównie działalności koncertowej i pedagogicznej. Repertuar Jany Pastorkovej obejmuje okres od XVII wieku do współczesności. Współpracuje z wieloma zespołami w kraju i za granicą, w tym Musica aeterna, Musica Florea, Solamente naturali, La Gambetta, Ars Antiqua Austria, Arte dei Suonatori, Cappella Istropolitana czy Słowackiej Filharmonii. Była także członkiem zespołów Musik for a While i Ars Posoniensis. Jana Pastorková dokonała nagrań dla wydawnictw muzycznych Musica, LUX media, Slovart Records, Ekolio, AP Projekt, Music Fund i Radio Slovak. Dokonała prawykonań wielu dzieł kompozytorów słowackich.  

reklama

Stanislav Šurin – studiował grę na organach w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie, Diecezjalnym Konserwatorium w Wiedniu oraz Akademii Muzycznej i w Bratysławie u Ivana Sokola i prywatnie u Johanna Trummera w Grazu. Uczestniczył w wielu transmitowanych nabożeństwach liturgicznych (inauguracja słowackich prezydentów od 1989 r., wizyta Papieża Jana Pawła II itp.). Jako solista występował wiele razy ze Słowacką Orkiestrą Filharmonii. Podczas premierowego wykonania Mszy Głagolickiej Janáčka na Tajwanie w 2000 roku grał solo na organach z National Symphony Orchestra z Tajwanu. Wystąpił również z wieloma recitalami organowymi w wielu krajach europejskich, Meksyku, Kanadzie, USA, Japonii, Uzbekistanie i Kazachstanie. Stanislav Šurin nagrał kilka płyt solowych na organy (katedra w Grazu, Schubertkirche w Wiedniu, katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie itp.). W 2000r. zorganizował międzynarodową konferencję muzykologiczną poświęconą ochronie organów historycznych. W latach 1999–2002 był redaktorem naczelnym „Adoramus Te” (czasopisma poświęconego muzyce sakralnej), założycielem i organizatorem festiwali organowych w Trnawie, Pieszczanach, Skalicy i katedrze św. Marcina w Bratysławie. W latach 2006-2008 działał jako muzyk diecezjalny archidiecezji Bratysławsko-Trnawskiej. Artysta wykłada grę organową na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku od 2002 roku. Pełni funkcję doradcy przy odnawianiu organów historycznych i budowie nowych instrumentów (Filharmonia Słowacka, Katedra św. Marcina w Bratysławie itp.). Poświęcił się także komponowaniu. Jest autorem Mszy Trnawskiej (w 2016 r. opublikował płytę CD ze Słowacką Orkiestrą Filharmoniczną) oraz kilku kompozycji opartych na tekstach kościelnych i liturgicznych. Komponował muzykę do wielu wierszy poetów słowackich i francuskich. W 2011 roku Towarzystwo Świętego Wojciecha opublikowało książkę z pieśniami i płytę CD zatytułowaną Antiphons and Spiritual Songs. Na początku 2013 r. agencja Celebrity Service opublikowała album z piosenkami opartymi na wierszach Miroslava Valka i wydała pod nazwą „Lady on the Train”. Za niezwykły wkład w przesłanie dzieła Johanna Sebastiana Bacha dla współczesnych w 2009 roku otrzymał nagrodę Sebastiana od stowarzyszenia Ars Ante Portas. W 2016 roku otrzymał nagrodę Fra Angelico od Konferencji Biskupów Słowacji za wkład wartości chrześcijańskich w sztukę na Słowacji.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama