W dniach 18 -19 czerwca odbyła się w Warszawie druga część zawodów finałowych XIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego. „Od Cedyni do Orszy”. Uczestniczył w nich Kacper Beczek uczeń z kl. IIIb w zawodzie technik informatyk i odniósł ogromny sukces uzyskując tytuł laureata. Po raz kolejny potwierdził uniwersytecki poziom swoich wiadomości i umiejętności historycznych pomimo, że jako jedyny uczestnik uczy się w zawodzie technicznym. Kacper rywalizował z 56 najlepszymi uczestnikami z różnych regionów Polski.
Zawody na etapie centralnym odbyły z podziałem na siedem oddzielnych kategorii: broń i barwa, eksponat muzealny, malarstwo batalistyczne, geografia militarna, bitwa pod Grunwaldem, heraldyka oraz miejsca i obiekty historyczne w Warszawie. Uczestnicy finału analizowali i konfrontowali obrazy, plany, eksponaty wojskowe oraz rozwiązywali zadania w Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowym. Ostatnia konkurencja polegała na prezentacji przed grupą uczestników oraz komisją egzaminacyjną losowo wybranego obiektu historycznego Warszawy. Kacper wyczerpująco przedstawił zewnętrzne mury obronne Starego Miasta.
Rywalizacja na etapie finałowym była niezwykle trudna i wymagała dużego wysiłku umysłowego. Kacper zaprezentował wysoki poziom wiedzy i umiejętność opanowanego w ciągu wielu miesięcy przygotowań pod opieką nauczycielki historii Małgorzaty Wiącek. Uzyskał on 450 punktów, co sklasyfikowało go na XXX miejscu w klasyfikacji generalnej olimpiady oraz tytuł laureata etapu centralnego, przywilej zwolnienie z matury z historii oraz preferencje w rekrutacji na studia wyższe.
Na zakończenie rywalizacji młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła w honorowej zmianie warty i złożeniu kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Gala podsumowująca olimpiadę odbyła się w Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie organizatorzy, zaproszeni przedstawiciele rządu i instytucji współorganizatorów wręczyli uczestnikom dyplom i nagrody. Były to niezapomniane chwile dla finalistów i ich opiekunów.
Składamy serdeczne podziękowania łukowskiemu historykowi doktorowi Markowi Okoniowi za pomoc w przygotowaniu do olimpiady i pokazaniu nam najstarszych zakątków Warszawy.
Materiał ZS nr 3 w Łukowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.