„Akademia Asa 021” przeniosła młodych ludzi w świat rywalizacji wywiadów i kontrwywiadów, szpiegów i agentów – w takiej fabule został zrealizowany program wyjazdu. Uczestnicy poznawali przyrodę i historię Ziemi Lubuskiej. Doskonalili umiejętności surwiwalowe podczas gier terenowych. Uprawiali sporty wodne, wędrowali leśnymi szlakami. W trakcie obozu nie zabrakło również zajęć profilaktycznych. Odbył się Dzień Ekonomii, podczas którego młodzież uczyła się, jak zarządzać budżetem domowym, jak poruszać się na rynku pracy. Poznała także biografię i dokonania Eugeniusza Kwiatkowskiego – związanego z Łukowem polityka i ekonomisty, współtwórcę portu w Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Najstarsi uczestnicy udali się na ekstremalne zwiedzanie największych podziemnych fortyfikacji w Europie – Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Przemierzając korytarze, często w ciemności, brodząc w wodzie, uczyli się o dziejach tego kompleksu, a także obserwowali nietoperze w rezerwacie.
Druhny i druhowie odwiedzili także Świebodzin, Łagów i Zieloną Górę, gdzie wzięli udział w zajęciach w Centrum Naukowym Keplera. Zwieńczeniem obozu okazała się wycieczka do „miasta szpiegów”, czyli Berlina w Niemczech. Brama Brandenburska, Reichstag, Unter den Linden, katedra i wieża telewizyjna, Checkpoint Charlie i pozostałości muru, Charlottenburg – to tylko niektóre obiekty, które zobaczyli harcerze. Wstąpili również do fascynującego, interaktywnego Muzeum Szpiegostwa.
Letnie przedsięwzięcie przygotowała komenda w składzie: hm. Michał Mojski – komendant, phm. Magdalena Czerska-Sadło – zastępczyni komendanta, pwd. Nina Rosa, pwd. Michalina Barabaniec, pwd. Paulina Piłat – wychowawcy, David Manukyan i Krystian Manukyan – oboźni. Wszyscy pracowali jako wolontariusze. W obozie udział wzięli harcerze z Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Stoczka Łukowskiego. Ryżek, Starych Kobiałek. Wyjazd został wsparty finansowo przez władze samorządowe miast: Łukowa i Radzynia Podlaskiego, Powiatu Łukowskiego, Powiatu Radzyńskiego, Kuratorium Oświaty w Lublinie, firmę „Twój Świat. Ogrody Wertykalne” z Łukowa. Ponadto organizacja Dnia Ekonomii uzyskała pomoc Narodowego Banku Polskiego w ramach projektu „Być jak Eugeniusz Kwiatkowski – ekonomia jak z płatka”.
Wspólne wędrówki, ogniska, gry na długo zostaną w pamięci druhen i druhów. Obóz „Akademia Asa 021” na pewno przyniósł wiele cennych doświadczeń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.