reklama
reklama

LGD RAZEM przygotowuje kolejny Questing na Szlaku Ziemi Łukowskiej. Tym razem w gminie Trzebieszów.

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieGMINA TRZEBIESZÓW W LGD Razem i gminie Trzebieszów trwają prace związane z tworzeniem gry terenowej - questu. Quest to gra terenowa z odkrywaniem zagadek. LGD ma w planach utworzenie aż 11 questów na Szlaku Ziemi Łukowskiej. Inaugurcje guestów odbyły sie już w gminach Serokomla i Wola Mysłowska.
reklama

- Tym razem ten niezwykły spacer pełen zagadek i olbrzymiej dawki ciekawej historii tworzyliśmy   pomimo mroźnej pogody w gminie Trzebieszów, która może poszczyć się ponad 600-letnią historią!  - informują organizatorzy gry terenowej. 
Pierwsze wzmianki o miejscowości Trzebieszów

Pierwsze wzmianki o miejscowości Trzebieszów pochodzą z roku 1418 z dokumentów biskupa i byłego kanclerza królowej Jadwigi, późniejszego prymasa Polski, Wojciecha Jastrzębca. Drugi dokument dotyczący Parafii Trzebieszów został wydany przez polskiego króla Władysława Jagiełłę w Sandomierzu dnia 14 marca 1430 roku. Wówczas przez Trzebieszów biegł trakt królewski z Krakowa do Wilna, z którego monarchowie polscy, a zwłaszcza z dynastii Jagiellonów często korzystali. W latach 1863-1864 mieszkańcy Trzebieszowa i okolic wzięli liczny udział w Powstaniu Styczniowym. 

reklama

W Szaniawach-Poniatach

W Szaniawach-Poniatach miała miejsce słynna akcja MITROPA, podczas której działający na Podlasiu kilkudziesięcioosobowy oddział AK-WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa zatrzymał 3 października 1946 r. wojskowo- dyplomatyczny pociąg rosyjski kursujący na trasie Moskwa- Warszawa- Berlin Wschodni. Podczas tej akcji bez żadnego wystrzału rozbrojono i pozbawiono mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD jadących na naradę wojskową do Warszawy.

Na wiosnę 2024 r. 

Tych i wielu innych ciekawostek będzie się można dowiedzieć na inauguracji questu, która zaplanowana jest na wiosnę 2024 r. 
 - Dziękujemy za gościnę Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Bibliotece w Trzebieszowie  oraz p. Alicji Majewskiej - Dyrektor GBP, p. Rafałowi Zdunkowi - Dyrektorowi GOK oraz p. Markowi Kulpie Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Mikłusach za udział w spotkaniu i przybliżenie lokalnej historii – mówi Sylwia Romańska – Węzik, prezes LGD RAZEM.

reklama

Projekt „Promocja Turystyki tudzież Kultury” (akronim PTtK) jest realizowany przez Lokalną Grupę Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama