Do incydentu doszło w ostatni czwartek, 30 listopada w łukowskiej „Piątce”, podczas przerwy między lekcjami, w szatni trzecioklasistów. Do szkoły chodzi grupa obcokrajowców, ale - jak się dowiedzieliśmy, autorem incydentu jest uczeń narodowości polskiej, wszedł do szatni i chciał uciszyć młodsze dzieci. W tym czasie wyjął z plecaka nóż i "pokazał" go dzieciom.
Uciekł ze szkoły
Przestraszone dzieci powiedziały o zachowaniu chłopca nauczycielce. 11-latek po incydencie uciekł ze szkoły.
- Nauczyciel, który miał dyżur na bloku sportowym, inni nauczyciele oraz wychowawczyni klasy, poszukiwali go na terenie szkoły. On w międzyczasie pobiegł poza teren szkoły i na którejś z posesji na łąkach wyrzucił nóż. Kiedy wychowawczyni znalazła na dworze "uciekiniera", dowiedziała się, że 11-latek porzucił nóż "gdzieś w krzakach". Razem z chłopcem szukała noża przez kilkanaście minut. W końcu znaleźli nóż i wychowawczyni przekazała go dyrekcji szkoły, a my policji - mówi Iwona Kmieć, dyrektor SP Nr 5 w Łukowie. Jak się dowiedzieliśmy był to zwykły kuchenny nóż.
Wezwana policja
Do szkoły został wezwany policjant zajmujący się problematyką nieletnich w Komendzie Policji w Łukowie. Ponieważ chłopca nie było już w szkole pojechał do niego do domu, gdzie 11 – latek przebywał pod opieką dziadków. Policjant od chłopca dowiedział się, że nie straszył on dziećmi nożem, a jedynie im ten nóż "pokazywał". Wszystkie ustalenia, łącznie z rozmową z mamą i chłopcem, zostały udokumentowane i przekazano je do Sądu Rodzinnego w Łukowie, który zajmie się tą sprawą – wyjaśnia Józwik.
Rodzice informowali nas, że nie tylko dzieci, które zostały przestraszone nożem, ale także inne, bały się następnego dnia iść do szkoły.
W piątek 1 grudnia, już na pierwszej lekcji psycholog szkolna miała spotkanie z trzecioklasistami z SP nr 5, którzy uczestniczyli w zdarzeniu.
Mama z 11-latkiem była tego dnia na przesłuchaniu na policji. Po południu spotkała się na rozmowę z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy.
Sprawa w sądzie
Policja skierowała sprawę do sądu rodzinnego.
– Sąd podjął działania w trybie ustawy z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, by ustalić czy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji - powiedział nam sędzia Leszek Lendzion, przewodniczący Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Łukowie.
W trybie tej ustawy sąd może zastosować wobec nieletniego środki wychowawcze ( np. upomnienie, nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego; nadzór kuratora sądowego), środek leczniczy oraz umieszczenie w zakładzie poprawczym.
Kontrola kuratorium
W związku z incydentem z nożem w „Piątce” lubelskie Kuratorium Oświaty zapowiada, że w najbliższym czasie w łukowskiej placówce przeprowadzona będzie kontrola „w zakresie bezpieczeństwa”.
Pomoc psychologiczna
Dyrektor Iwona Kmieć zapowiada, że szkolna psycholog zorganizuje kolejne spotkanie z uczniami klasy 3, bo na jednym spotkaniu temat się na pewno nie zakończy. Oprócz tego wychowawcy zwrócą szczególną uwagę na tematy agresji i przemocy. W planach jest też nadzwyczajne posiedzenie rady pedagogicznej i zespołu wychowawczego. W każdej klasie odbędą się godziny wychowawcze na temat poczucia bezpieczeństwa w szkole oraz szkolenia dla nauczycieli o tym, jak pracować z dziećmi przejawiającymi zachowania agresywne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.