- To będzie trudny rok, ale na wydatki bieżące pieniędzy nie zabraknie. Jak w większości samorządów poważnym obciążeniem będzie oświata. Na prowadzenie 7 szkół potrzeba około 21 milionów 770 tysięcy złotych, z czego niewiele ponad 13 milionów 770 tysięcy stanowi subwencja, a z własnych środków musimy dołożyć prawie 8 milionów złotych. Do realizacji mamy kilka ważnych inwestycji, na które będzie potrzebny kredyt - mówi wójt gminy Krzywda Krzysztof Warda.
Pieniądze te są potrzebne m.in. na rozpoczęte w 2020 roku zagospodarowanie budynku miejscowego dworca kolejowego, współfinansowane z funduszu unijnych. W przyszłym roku gmina zamierza wydać na ten cel około 2 milionów złotych.
Modernizacja oczyszczalni
Kolejne 2 miliony to środki przeznaczone na modernizację oczyszczalni ścieków w Krzywdzie. Część pieniędzy miejscowy samorząd chce pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wniosek o przyznanie dotacji jest złożony, ale nawet jeśli dofinansowanie nie zostanie przyznane, gmina jest zdeterminowana, by zrealizować tę inwestycję.
W przyszłorocznym budżecie radni zabezpieczyli również prawie 1 milion 600 tysięcy złotych na termomodernizację budynku Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym, która jest współfinansowana przez Unię Europejską.
Co na drogach?
Wójt Krzysztof Warda podkreśla, że przyjęty we wtorek budżet w ciągu roku będzie aktualizowany w miarę ogłaszania decyzji o przyznaniu dotacji ze źródeł zewnętrznych. - Na przykład Powiat Łukowski stara się o pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę tras: Radoryż Kościelny - Nowy Świat w gminie Wola Mysłowska i Fiukówka - Kasyldów. W obydwu przypadkach dotacja może wynieść około 70 procent kosztów, ale wkład własny zapewniają po połowie samorządy - powiatowy i gminny. Pierwsze z tych zadań może kosztować około 9 milionów 800 tysięcy złotych, więc na nasz wkład własny musimy zabezpieczyć prawie 1,5 miliona. Wartość kosztorysowa drugiej inwestycji sięga 3 milionów 800 tysięcy, w tym po około 550 tysięcy wkładu własnego gminy i powiatu - dodaje wójt Warda.
Wnioski o przyznanie dotacji z FDS złożyła również Gmina Krzywda. Pozyskane pieniądze chce wykorzystać na wartą prawie 830 tysięcy złotych przebudowę ul. Jedności w Okrzei i modernizację drogi Zimna Woda - Szczałb, o wartości kosztorysowej około 680 tysięcy złotych. W obydwu przypadkach gmina liczy na dofinansowanie w wysokości 70 procent kosztów, a resztę musi zapewnić we własnym zakresie. Z tegorocznej edycji FDS gmina otrzymała już dofinansowanie na przebudowę drogi w Radoryżu Kościelnym. Umowa z wykonawcą robót jest podpisana, a sama inwestycja ma być zrealizowana do końca maja przyszłego roku. Wartość planowanych robót przekracza 320 tysięcy złotych, w tym 230 tysięcy to dotacja z budżetu państwa.
Wóz dla strażaków
W budżecie na 2021 rok zaplanowano także 300 tysięcy złotych na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Podosiu i 730 tysięcy na pierwszą edycję funduszu sołeckiego, z czego prawie 600 tysięcy mieszkańcy chcą przeznaczyć na inwestycje.
Poza tym dzięki wsparciu z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w przyszłym roku Gmina Krzywda zamierza wybudować place zabaw, w niektórych przypadkach także siłownie zewnętrzne, w Radoryżu Kościelnym, Podosiu, Szczałbie i Krzywdzie. Obiekty te powstaną we współpracy z Lokalną Grupą Działania "Razem ku lepszej przyszłości".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.