reklama
reklama

KRZYWDA Dawny dworzec kolejowy zmienia się w centrum kultury. Posłuży mieszkańcom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

KRZYWDA Dawny dworzec kolejowy zmienia się w centrum kultury. Posłuży mieszkańcom - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie GMINA KRZYWDA Dzięki wsparciu Unii Europejskiej gmina przebudowała budynek byłego dworca kolejowego, a teraz wyposaży obiekt, w którym siedzibę będzie mieć przyszłe centrum kultury.
reklama

Budynek byłego dworca PKP w Krzywdzie nie był użytkowany przez wiele lat. Stacja Krzywda powstała w 1876 przy okazji budowy szlaku do Radomia - Dęblin - Łuków - Terespol. Przechodził przez nią ruch pasażerski i towarowy, posiadała własną wieżę ciśnień. Jeszcze w latach 90. XX w. była to obsadzona stacja kolejowa z czynnymi torami mijankowymi, semaforami i kasą biletową. Obecnie jest to tylko przystanek bez pozostałych elementów infrastruktury kolejowej. Dodatkowe tory zostały rozebrane, semafory usunięte. Dworzec niszczał, aż przejęła go gmina i postanowiła zagospodarować.

Od dachu po posadzki

W latach 2020 - 2021 gmina wymieniła pokrycie dachowe, okna i drzwi, posadzki i tynki.   Prace kosztowały ponad 2 mln 350 tys. zł,  z czego większość stanowiła unijna dotacja.  Prace budowlane wykonywane były przez firmę Usługowo-Handlową Jerzy Gajownik z Krzywdy. Oprócz prac rozbiórkowych, budowlanych i wykończeniowych, wykonania instalacji elektrycznej, sanitarnej, sygnalizacji pożaru, gazowej i odgromowej, a także elewacji, został założony monitoring zewnętrzny i wewnętrzny  oraz zagospodarowany teren.

 Będzie wyposażenie

Unijne środki zostaną wykorzystane również na wyposażenie obiektu. Do budynku byłego dworca kolejowego trzeba dostarczyć: meble, sprzęt kuchenny i komputerowy oraz podest sceniczny. Przyszłe centrum kultury zostanie wyposażone m.in. w krzesła, stoły, sofy, pufy, komody, kanapy, biurka, regały, witryny, laptopy, tablety, drukarkę, urządzenia wielofunkcyjne, ekran, projektor, magiczny dywan, telewizor i konsolę, a także w kuchenne urządzenia: płytę indukcyjną, piekarnik, kuchenkę mikrofalową, lodówkę, sztućce i ekspres do kawy. Pierwszy sprzęt powinien zostać dostarczony do Krzywdy w ciągu 55 dni, a reszta w ciągu 70 dni od popisania umowy. Oferty w przetargu na wyposażenie zostały już złożone.

Wiele funkcji

- W wyremontowanym budynku dworca mają się mieścić: biblioteka, poczekalnia, na samym dole największa sala  widowiskowa - także na uroczystości gminne i sesje Rady Gminy, a także pomieszczenia dla KGW z Krzywdy, pomieszczenia dla specjalistów z różnych programów typu psycholog, terapeuta uzależnień, a w przyszłości być może Izba Pamięci, ponieważ dworzec to  miejsce, gdzie rozgrywały się wydarzenia historyczne - 4 października 1939 r. w budynku stacji punkt dowodzenia miał gen. Franciszek Kleeberg, dowódca SGO "Polesie" w bitwie pod Kockiem, co upamiętnia wmurowana od strony peronów tablica - mówi wójt gminy Krzywda Krzysztof Warda.

We wrześniu 2021 r. władze gminy w obecności zaproszonych gości i mieszkańców odsłoniły odrestaurowaną tablicę upamiętniająca te wydarzenia, ufundowaną w 50 rocznicę bitwy przez żołnierza Kleeberczyka Eugeniusza Święckiego. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama