Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Święto uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku przypada 1 marca. Tego dnia w 1951r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość". Wśród nich był prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński ps. „Pług". Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo pochodzi z Radzynia Podlaskiego. Swoją działalność rozpoczęła w 2013 roku. Pomysłodawcą, założycielem oraz dyrygentem orkiestry jest Zbigniew Czuryło. Skład orkiestry tworzą młodzi muzycy, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej, studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie, Katowicach, uczniowie i absolwenci ZSM II st. im. F. Chopina w Białej Podlaskiej i PSM I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim - wychowankowie klasy akordeonu mgr Zbigniewa Czuryły. Arti Sentemo to m.in. stypendyści Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska", Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Rektorów Uczelni Wyższych.
Orkiestra inaugurowała XXI Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2021" oraz Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Solcu Kujawskim 2022. Wzięła udział w realizacji projektu Czesława Mozila „Grajkowie przyszłości". Płyta zdobyła nagrodę Fryderyki 2021. Arti Sentemo od 10 lat organizuje Noworoczną Galę Akordeonową w Radzyniu Podlaskim, która skupia tysięczną publiczność z całej Polski i na stałe wpisała się w kalendarz artystyczny wydarzeń kulturalnych. Orkiestra była wielokrotnie nagradzana. Ma na swoim koncie nagrody w konkursach międzynarodowych w kategorii muzyki klasycznej oraz rozrywkowej (Giżycko 2014, Sanok 2014, Belgrad/Serbia 2021).
W obszernym repertuarze orkiestry znajduje się muzyka klasyczna, rozrywkowa i filmowa. Arti Sentemo wykonuje m.in. transkrypcje dzieł symfonicznych różnych epok oraz muzykę oryginalną - akordeonową. Orkiestrę charakteryzuje wysoki poziom artystyczny, ogromna pasja i charyzma, która budzi zachwyt publiczności. Działalność orkiestry wspiera Stowarzyszenie Melodia-Art przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Siedzibą Arti Sentemo jest Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim.
Zbigniew Czuryło - dyrygent Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo". Od 1991r. dyrektor oraz nauczyciel klasy akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Pedagog w Zespole Szkół Muzycznych II st. Im. F. Chopina w Białej Podlaskiej. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademii Muzycznej we Wrocławiu (studia podyplomowe) oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2021r. Krajowy Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Za działalność artystyczno-pedagogiczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej oraz liczne nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Jest laureatem wielu plebiscytów w województwie lubelskim. Odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej".
W ramach łukowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się również impreza „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Zawody odbędą się w 5 marca o 12:00 w Parku Miejskim w Łukowie. Jak co roku odbędą się biegi na dwóch dystansach - 1500 i 4500 metrów. Pierwszy z nich to bieg honorowy/rodzinny, w których mogą wystartować wszyscy chętni bez względu na stan kondycji fizycznej, w tym dzieci, seniorzy, rodzice z wózkami i nordic walking (bieg bez ścigania, brak klasyfikacji). Drugi dystans, to już bieg konkursowy, tzw. Bieg Wilka, w którym uczestnicy będą rywalizować ze sobą na dłuższym dystansie, a najlepsi z nich otrzymają statuetki i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowy medal, wyjątkową koszulkę, materiały historyczne, a także ciepły posiłek. Organizatorami Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łukowie są: Radny Powiatu Łukowskiego Bartłomiej Bryk, Stowarzyszenie Przyjazny Łuków oraz Starostwo Powiatowe w Łukowie. Partnerem wydarzenia jest Łukowski Ośrodek Kultury.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.