reklama
reklama

Koncert „Arti Sentemo" w Łukowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ŁOK

Koncert „Arti Sentemo" w Łukowie - Zdjęcie główne

ŁOK zaprasza na koncert | foto ŁOK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie 5 marca w Łukowie odbędzie się koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo". Koncert realizowany jest w ramach programu „Warto być Polakiem", którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.
reklama

Wydarzenie odbędzie się z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Koncert realizowany jest w ramach programu „Warto być Polakiem", którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Wstęp wolny.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Święto uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku przypada 1 marca. Tego dnia w 1951r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość". Wśród nich był prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński ps. „Pług". Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo pochodzi z Radzynia Podlaskiego. Swoją działalność rozpoczęła w 2013 roku. Pomysłodawcą, założycielem oraz dyrygentem orkiestry jest Zbigniew Czuryło. Skład orkiestry tworzą młodzi muzycy, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej, studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie, Katowicach, uczniowie i absolwenci ZSM II st. im. F. Chopina w Białej Podlaskiej i PSM I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim - wychowankowie klasy akordeonu mgr Zbigniewa Czuryły. Arti Sentemo to m.in. stypendyści Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska", Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Rektorów Uczelni Wyższych.

Arti Sentemo koncertuje w kraju i za granicą. Orkiestra łącznie wykonała ponad 250 koncertów. Swój dorobek artystyczny prezentowała m.in. na scenach krajowych filharmonii, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, Pałacu Staszica PAN, Teatrze Królewskim w Warszawskich Łazienkach, na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim oraz w Domu Polonii w Warszawie. Brała udział w międzynarodowych festiwalach, m.in. „Italia - Dolomity 2017", Lato w Zakopanem 2015/2017, Tempus Paschale w Lublinie 2017/2019 oraz Międzynarodowa Wiosna Akordeonowa Sanok 2020.

Orkiestra inaugurowała XXI Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2021" oraz Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Solcu Kujawskim 2022. Wzięła udział w realizacji projektu Czesława Mozila „Grajkowie przyszłości". Płyta zdobyła nagrodę Fryderyki 2021. Arti Sentemo od 10 lat organizuje Noworoczną Galę Akordeonową w Radzyniu Podlaskim, która skupia tysięczną publiczność z całej Polski i na stałe wpisała się w kalendarz artystyczny wydarzeń kulturalnych. Orkiestra była wielokrotnie nagradzana. Ma na swoim koncie nagrody w konkursach międzynarodowych w kategorii muzyki klasycznej oraz rozrywkowej (Giżycko 2014, Sanok 2014, Belgrad/Serbia 2021).

W obszernym repertuarze orkiestry znajduje się muzyka klasyczna, rozrywkowa i filmowa. Arti Sentemo wykonuje m.in. transkrypcje dzieł symfonicznych różnych epok oraz muzykę oryginalną - akordeonową. Orkiestrę charakteryzuje wysoki poziom artystyczny, ogromna pasja i charyzma, która budzi zachwyt publiczności. Działalność orkiestry wspiera Stowarzyszenie Melodia-Art przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Siedzibą Arti Sentemo jest Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim.

Zbigniew Czuryło - dyrygent Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo". Od 1991r. dyrektor oraz nauczyciel klasy akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Pedagog w Zespole Szkół Muzycznych II st. Im. F. Chopina w Białej Podlaskiej. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademii Muzycznej we Wrocławiu (studia podyplomowe) oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2021r. Krajowy Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Za działalność artystyczno-pedagogiczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej oraz liczne nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Jest laureatem wielu plebiscytów w województwie lubelskim. Odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej".

W ramach łukowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się również impreza „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Zawody odbędą się w 5 marca o 12:00 w Parku Miejskim w Łukowie. Jak co roku odbędą się biegi na dwóch dystansach - 1500 i 4500 metrów. Pierwszy z nich to bieg honorowy/rodzinny, w których mogą wystartować wszyscy chętni bez względu na stan kondycji fizycznej, w tym dzieci, seniorzy, rodzice z wózkami i nordic walking (bieg bez ścigania, brak klasyfikacji). Drugi dystans, to już bieg konkursowy, tzw. Bieg Wilka, w którym uczestnicy będą rywalizować ze sobą na dłuższym dystansie, a najlepsi z nich otrzymają statuetki i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowy medal, wyjątkową koszulkę, materiały historyczne, a także ciepły posiłek. Organizatorami Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łukowie są: Radny Powiatu Łukowskiego Bartłomiej Bryk, Stowarzyszenie Przyjazny Łuków oraz Starostwo Powiatowe w Łukowie. Partnerem wydarzenia jest Łukowski Ośrodek Kultury.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama