Chociaż, jak twierdzą specjaliści, w tym roku jagód jest mało, to jednak panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Kumpele" z Gręzówki znalazły wystarczająco dużo owoców, by przygotować ponad 400 "parowańców" i około 700 jagodzianek.
- Ze zbytem nie było najmniejszych problemów, a wśród smakoszy byli nie tylko mieszkańcy Gręzówki i okolicznych miejscowości. Mieliśmy gości m.in. z Siedlec czy nawet z Warszawy, w tym takich, którzy kiedyś byli na naszym święcie i tak miło je wspominają, że postanowili odwiedzić nas ponownie - relacjonuje Beata Pochman, przewodnicząca KGW w Gręzówce, które było jednym z organizatorów niedzielnej imprezy.
Oprócz umiejętności kulinarnych "Kumpele" pochwaliły się zdolnościami aktorskimi, przygotowując współczesną wersję "Czerwonego Kapturka". Autorzy wzięli pod uwagę m.in. upływ czasu, dlatego główni bohaterowie byli zdecydowanie starsi niż w oryginalnej bajce. Samo przedstawienie miało trzy części, z których każda kończyła się morałem.
- W pierwszej zwróciliśmy uwagę, szczególnie dzieciom, by będąc w lesie trzymały się dorosłych, uważały na niebezpieczeństwa, w tym kleszcze oraz wiedziały gdzie w lesie rosną jagody. W drugim akcie skupiliśmy na tym, by przypomnieć, że o starsze osoby trzeba się troszczyć i często je odwiedzać.
Trzecia część mówi o tym, że nie wszystko, co na początku wydaje się ładne, miłe i dobre, okazuje się takie w rzeczywistości.
Poza "Kumpelami" w części artystycznej jagodowego święta wystąpiły zespoły: "Chodowiacy" i grupa śpiewacza z Chodowa, "Zaliwianki" z Krzymosz i "Moko Bęc" z Mokobodów w gminie Siedlce, "Świderzanki", "Niezapominajki" z Dminina, "Jagódki" ze Żdżar oraz dziecięce zespoły "Lipka" i "Folklor" w gminie Łuków.
Najmłodsi najchętniej gromadzili się w parku rozrywki, gdzie czekały na nich bezpłatne dmuchańce, malowanie twarzy i konkursy z nagrodami. Dorośli chętnie korzystali z porad jednej z firm kosmetycznych, a także możliwości sprawdzenia ciśnienia krwi o poziomu cukru w punkcie profilaktyki. "Święto jagody" zakończyła zabawa z zespołem "Maxim".
Wśród gości byli senator Stanisław Gogacz, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł, wójt gminy Łuków Mariusz Osiak, jego zastępca Janusz Jezierski i przewodniczący rady gminy Tadeusz Federczyk.
Niedzielne święto zorganizowały KGW i zespół "Kumpele", OSP w Gręzówce i Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie oraz Gmina Łuków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.