reklama
reklama

Historia 25 lat "Mikołajek" - święta integracji na "Warszawskiej"

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieŁUKÓW Od 25 lat uczniowie, nauczyciele i rodzice związani z Zespołem Szkół nr 2 w Łukowie "Warszawskiej" organizują "Mikołajki"- niezwykłe spotkanie integracyjne z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Łukowie.
reklama

W tym roku 6 grudnia kolejne pokolenia uczniów spędziły czas z osobami z niepełnosprawnościami i  dały im chwile radości.

Tak to się zaczęło

Historia spotkań jest długa, a ich początki sięgają 6 grudnia 2000 r. kiedy to po raz pierwszy grupa 11 uczniów wraz z nauczycielem Damianem Zawadzkim spotkała się z osobami niepełnosprawnymi w starym jeszcze budynku DPS przy ul. Broniewskiego. Inicjatorką spotkania była ówczesna Dyrektor ZS nr 2 pani Teresa Wojciuk. Pomysł został podjęty spontanicznie i nikt wówczas nie przypuszczał, że tamte wydarzenie przerodzi się w coś większego i trwalszego oraz wpisze się już na stałe w szkolny kalendarz uroczystości i wydarzeń. Kolejne "Mikołajki" organizowane były z coraz większym rozmachem i bogatszym programem. Zawsze w programie były: piosenki świąteczne i kolędy, przedstawienia, konkursy lub warsztaty plastyczne, pokazy umiejętności i talentów uczniowskich. 

reklama

 - Najważniejszym jednak momentem, na który niepełnosprawni chłopcy zawsze czekali było przybycie najważniejszego gościa- Świętego Mikołaja. Zawsze miał ze sobą worek, w którym przynosił prezenty i obdarowywał nim podopiecznych z DPS. Tradycją od kilku już lat jest także to, że uczniowie kształcący się w zawodzie kucharz, przygotowują pod opieką nauczycieli pierniczki lub ciasteczka, które stają się następnie słodkimi upominkami - mówi nauczyciel Damian Zawadzki.

Minęło 25 lat!

Tegoroczne "Mikołajki" były szczególne, bo jubileuszowe. 

 - Już po raz 25 raz spotkaliśmy się z wychowankami zaprzyjaźnionej z nami placówki. Wiele się zmieniło od pierwszego spotkania. Obie placówki rozbudowały się, poprawiły swoje warunki lokalowe i wyposażenie. Nasze wspólne spotkania również się zmieniały, ale zawsze przyświecał im główny cel: popularyzowanie w szkolnym środowisku idei integracji z osobami niepełnosprawnymi. Przebywając i integrując się z nimi uczniowie mają możliwość poznać osoby niepełnosprawne i ich funkcjonowanie w społeczeństwie. Uczą tolerancji i akceptacji, wrażliwości i szacunku do drugiej osoby - dodaje pan Damian.

reklama

Dobra energia

 Nauczyciel podkreśla, że spotkania mikołajkowe są naładowane niezwykłą energią, niosą ze sobą olbrzymie emocje, wyzwalają pozytywne reakcje, a ponadto zarażają uczestników, którzy chcą angażować się w nie w kolejnych latach. Podobna "magia" działa na nauczycieli i pracowników szkoły, którzy chętnie włączają się w tę szlachetną inicjatywę. 

 - Obecny Dyrektor szkoły Pan Krzysztof Okliński a także Rada Rodziców zawsze są przychylni i służą wszelką pomocą podczas organizacji kolejnych spotkań. Liczby nie są tu najważniejsze, ale pokazują skalę zainteresowania, chęci i zaangażowania naszej szkolnej społeczności w idee mikołajkową. Otóż 234 nauczycieli i 1225 uczniów brało udział w przygotowaniach i realizacji dotychczasowych spotkań mikołajkowych - wylicza Zawadzki. 

reklama

Wiele atrakcji

W programie XXV Jubileuszowych "Mikołajek" znalazły się: piosenka na dobry początek, "Mikołajek wspomnień czar" (prezentacja), przedstawienie "Wigilia bezdomnych", warsztaty plastyczne "Bombka i broda", "Miko-oke" (śpiewanie piosenek mikołajkowych), słodkie co-nieco, Święty Mikołaj z prezentami oraz niespodzianka – występ "Czerwonych Gitar" w wykonaniu wychowanków DPS.

Tegoroczne "Mikołajki" zorganizowali nauczyciele: Anna Przeździak, Katarzyna Jastrzębska, Bożena Wiśniewska Gałąska, Damian Wyglądała i Damian Zawadzki.

W przedsięwzięcie włączyło się 55 uczniów, pracownicy szkoły oraz Rodzice. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama