reklama
reklama

Grypa szaleje w Łukowie i powiecie. W aptekach brakuje leków antywirusowych

Opublikowano:
Autor:

Grypa szaleje w Łukowie i powiecie. W aptekach brakuje leków antywirusowych - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieDrastyczny wzrost zachorowań na grypę w powiecie łukowskim! Mamy epidemię. W aptekach brakuje leków antywirusowych, a na wizytę do lekarza trzeba długo czekać.
reklama


W Łukowie oraz w całej Polsce lawinowo przybywa chorych grypę. Jak podają statystyki Sanepidu, w Łukowie liczba przypadków zachorowań na grypę w styczniu br. przekroczyła liczbę zachorowań z całego roku 2024.

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łukowie dowiedzieliśmy się, że liczba obecnych zachorowań na grypę jest najwyższa od lat.
 Jasno pokazują to statystyki:
Rok temu w styczniu do Sanepidu lekarze zgłosili 74 przypadki zachorowań na grypę, w tym było pięć hospitalizacji – te osoby ze względu na ciężki przebieg choroby musiały być leczone w szpitalu. W grupie dzieci do lat 14 było 21 przypadków, z czego czworo dzieci było hospitalizowanych, pozostałe 53 przypadki to osoby dorosłe, jedna osoba dorosła trafiła do szpitala.
W całym roku 2024 odnotowano w powiecie 452 przypadki, 52 hospitalizacje (w tym dzieci do lat 14 – 191 przypadków, 40 hospitalizowanych). Osób dorosłych zachorowało 261, z tego 12 osób było leczonych w szpitalu.
Od nowego roku grypa rządzi na całego.
Tylko w styczniu tego roku Sanepid odnotował 581 przypadków zachorowań na grypę, w tym 49 hospitalizacji. Z tego 333 przypadki dotyczyły dzieci do lat 14, a 25 dzieci było leczonych w szpitalu.
Tak więc liczba zachorowań w styczniu 2025 roku przewyższyła całkowitą liczbę chorych na grypę z 2024 roku. Wiadomo, że rzeczywista liczba chorych jest znacznie wyższa niż statystyki Sanepidu. Może nawet trzykrotnie. Wielu chorych nie idzie do lekarza, tylko leczą się samodzielnie w domu i nie wykonują testów. A jeśli nawet zrobią test, to nigdzie nie zgłaszają wyników.

reklama

Szczepienia przeciwko grypie

Pracownicy Sanepidu zaznaczają, że nie byłoby takiej liczby chorych, gdyby ludzie chętniej się szczepili.

 - Generalnie społeczeństwo nie lubi się szczepić. Ludzie się nie szczepią przeciwko grypie. Więc tego wirusa jest więcej i większa liczba osób jest narażona na zakażenie. Nie mamy tak zwanej odporności populacyjnej. Wirus po prostu nad nami panuje. Szczepienia nie chronią przed zachorowaniem w stu procentach, ale łagodzą przebieg choroby i zmniejszają ryzyko powikłań – tłumaczą specjalistki z Sanepidu.

 - W całym 2024 roku jedynie pięć osób spośród 452 chorych było zaszczepionych. Taka sama liczba zaszczepionych odnotowana została w styczniu 2025 roku, czyli pięć osób zaszczepionych na 581 przypadków – wyliczają pracownicy PSSE w Łukowie.

reklama

Braki leków w aptekach

Farmaceuci też mówią, że tegoroczny sezon grypowy jest wyjątkowo intensywny.  

- Nie wiem, czy w ciągu ostatnich trzech lat sprzedaliśmy tyle leków przeciwwirusowych, co w ciągu tego jednego miesiąca – mówi farmaceutka z Łukowa.

W łukowskich aptekach brakuje leków przeciwwirusowych stosowanych w leczeniu grypy. Aptekarze informują, że nie można ich zamówić.    

- Ostatnio otrzymaliśmy zaledwie dwie sztuki  leku antywirusowego, który sprzedał  się w ciągu pięciu minut – podkreśla jedna z farmaceutek.

reklama

 

W łukowskim szpitalu na oddziale zakaźnym od grudnia jest pełne obłożenie, wszystkie  łóżka są stale zajęte. Mamy także informacje od czytelników, że ciężko się dostać do lekarzy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Łuków24.pl - Jesteśmy dla Ciebie, mówimy o Tobie! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama