Reklama

Reklama

GMINA WOJCIESZKÓW Ostro między panią wójt a starostą. Oddajcie powiatowi ponad 800 tys. zł!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

GMINA WOJCIESZKÓW Ostro między panią wójt a starostą. Oddajcie powiatowi ponad 800 tys. zł! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Powiat wyremontował odcinek swojej drogi w gminie Wojcieszków. Gmina miała się dołożyć, ale nie zaplanowała wydatku. O pieniądze przyjechał upominać się starosta Dariusz Szustek.

Reklama

O pieniądze dla powiatu upomniał się starosta Dariusz Szustek (PiS), który przyjechał 13 kwietnia na sesję Rady Gminy Wojcieszków. W sporze chodzi o remont odcinka drogi powiatowej między Zofiborem i Sarnowem, który był wykonany w ubiegłym roku. Remontowana droga powiatowa, która otrzymała dofinansowanie z województwa, przebiega  przez gminy Wojcieszków, Stanin, Krzywda i Wola Mysłowska. Powiat zakładał, że gminy dołożą się do remontu odcinków tej drogi biegnącej po ich terenie.

  - Droga jest zrobiona. Zasady były jasne dla wszystkich. Na początku kadencji była zawarta umowa z  wójtami i burmistrzami, że gminy będą partycypować w kosztach. Faktury są wystawione, termin płatności jest do końca kwietnia, a od państwa samorządu nie ma uchwały, która zobowiązywałaby panią wójt do zapłaty tej części, która przypada na samorząd Wojcieszkowa - mówił na sesji starosta.

 

 - Mam część pieniędzy od wojewody, mam część własną, a  nie mam wkładu od gminy Wojcieszków i wnioskuję, żeby rada stosowaną uchwałę podjęła – dodał. 

 

 Nie tylko Wojcieszków

 

 Szustek przyznał, że taka uchwała powinna być podjęta przy uchwale budżetowej gminy na rok 2022. Jak wynika z jego słów, inne gminy także  nie zaplanowały tego wydatku, a powiat, a w zasadzie Zarząd Dróg Powiatowych,  w odpowiednim czasie o nim nie przypomniał.

 

 - Sytuacja  wynikała  z tego, że nie miał się kto o to wszystko upomnieć, bo pan dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych był ciężko chory, a człowiek w szpitalu nie myśli o inwestycjach. Nie tylko  wójt gminy Wojcieszków zapomniała, że trzeba taką uchwałę podjąć, lecz wszyscy wójtowie: z gminy Krzywda, Wola Mysłowska i  Stanin. Jednak pozostałe samorządy już się wywiązały. Jako powiat  mieliśmy w budżecie zaplanowane  ponad 800 tys. zł jako udział gminy Wojcieszków. Robota została zrobiona, rachunki trzeba zapłacić -  mówił.

 

 Za późno

 

 Szustek o należności ponad 800 tys. zł poinformował władze gminy na spotkaniu i w piśmie  21 marca tego roku.

 

 Podczas sesji wójt Agnieszka Cieślak wyjaśniła, jak przebiegały rozmowy dotyczące remontu drogi, min. z dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych Stanisławem Sokołem i starostą Szustkiem.

 

 -  W tamtym roku w naszym urzędzie było  spotkanie z dyrektorem Sokołem. Zapytał,  co chcielibyśmy przy remoncie drogi powiatowej zrobić. Ta droga miała główną bolączkę - niedrożny przepust w Wólce Domaszewskiej. Zasugerowałam żeby to poprawić,  zrobić utwardzenie przy szkole, przy boisku,  pociągnąć chodnik od parku w Wólce Domaszewskiej do Zofiboru, bo są jeszcze mieszkańcy, którzy chodzą piechotą do kościoła. Jednak podczas remontu oprócz nawierzchni i chodnika nic więcej się nie stało – mówi pani wójt.

 

 " To nie twoja droga"

 

 W związku z tym pojechała  do dyrektora Sokoła powiedzieć, że były jeszcze inne prośby i nie zostały wykonane.

 

 - Dyrektor Sokół zorganizował spotkanie z panem starostą, na którym usłyszałam: "Dobrze Cieślakowa, że to nie twoja droga". Od tamtej pory skończyłam rozmowy na temat tej inwestycji. Zostało mi  jasno i wyraźnie podkreślone, że to nie jest moja droga – mówi pani wójt.

 

Na gębę?

Przewodniczący Rady Gminy Wojcieszków Roman Kaliński zapytał, jaka była postać umowy z samorządami o dofinansowaniu dla powiatu na remont wspomnianej drogi  i  czy to była umowa  "za przeproszeniem  - na gębę?". Okazuje się, że tak.

 - Umowa była  honorowa i  wszyscy się wywiązują. Pani wójt na spotkaniu  z samorządowcami  przyjęła te zasady, więc nie szukajmy argumentów, że ktoś nie wiedział, bo tą  inwestycję widziało tysiące ludzi i tysiące ludzi z niej korzysta - mówił Szustek.

Szerzej w najnowszym wydaniu Wspólnoty Łukowskiej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy