Reklama

Reklama

GMINA WOJCIESZKÓW Centrum Usług Społecznych pomaga, uczy i zachęca do działania. Zastąpiło GOPS

Opublikowano: pt, 13 maj 2022 13:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Z początkiem ubiegłego roku w gminie Wojcieszków zaczęło działać Centrum Usług Społecznych, które zastąpiło Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej. CUS organizuje różne rodzaje wsparcia dla mieszkańców.

Reklama

 Od stycznia 2021 r. wiele nowych usług społecznych dla mieszkańców gminy Wojcieszków realizowanych jest w ramach projektu z POWER pt. "CUS w gminie Wojcieszków wysoka jakość usług społecznych dla mieszkańców gminy".

Długie przygotowania

Zamianę GOPS na CUS poprzedziła diagnoza potrzeb społeczności lokalnej, opracowanie planu wdrażania CUS, uchwalenie Planu Usług Społecznych oraz wyłonieniu wykonawców usług. Od września 2021 r. w centrum rozpoczęto świadczenie takich usług społecznych, jak: wsparcie dla osób starszych - Klub Seniora w Wojcieszkowie i Oszczepalinie Pierwszym, gdzie zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, wsparcie dla osób niepełnosprawnych - Klub Samopomocy dla osób niepełnosprawnych w Wólce Domaszewskiej, gdzie zajęcia odbywają się codziennie, oprócz sobót i niedziel.

Edukacja i sport

Oprócz zajęć warsztatowych: edukacyjnych, kulturalnych, psychologicznych uczestnicy korzystają z rehabilitacji. Cały sprzęt zakupiony jest ze środków projektowych. Z zabiegów rehabilitacyjnych mogą korzystać również inni mieszkańcy, nie tylko "klubowicze".

 Kolejne działania CUS to usługa wytchnieniowa, prowadzona w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, poradnictwo specjalistyczne: lekarza psychiatry, psychologa dla dorosłych, psychologa dla dzieci, terapii uzależnień, wsparcia dla ofiar przemocy i współuzależnionych, wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych, integracja sensoryczna, poradnictwo prawne, doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy. Usługa prowadzona w świetlicy CUS oraz Spółdzielni Socjalnej.

Centrum świadczy także usługi edukacyjne dla młodzieży i osób dorosłych - Klub miejsce spotkań, a zajęcia odbywają się raz w tygodniu w świetlicy CUS w Wojcieszkowie. W szkołach podstawowych CUS prowadzi zajęcia edukacyjne i sportowe dla dzieci: języki angielski i niemiecki, nauka gry na instrumentach, zajęcia plastyczne, rękodzieło, nauka śpiewu, taniec ludowy, taniec współczesny,  profilaktyka uzależnień. 

 Wykonawcami wymienionych usług dla mieszkańców są lokalne organizacje pozarządowe:  Spółdzielnia Socjalna "Wojcieszkowianka" oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Wojcieszków, które zatrudniają osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

 

Ponad 200 osób

Łącznie, od początku świadczenia  usług, ponad 200 mieszkańców brało w nich udział.

- Myślę, że życie społeczne na terenie gminy ożywiło się, każda grupa społeczna znajdzie w proponowanych usługach coś dla siebie. Na bieżąco  weryfikujemy i poprawiamy jakość świadczonych usług, ponieważ jest to projekt pilotażowy - stwierdza Agnieszka Cieślak, wójt gminy Wojcieszków.

- Obecnie przygotowujemy  aktualizację planu wdrażania CUS i świadczonych usług społecznych, poprzedzoną  badaniami przeprowadzonymi wśród mieszkańców gminy nt. jakości i poziomu zadowolenia z wykonywanych usług społecznych. Usługi społeczne cieszą, ale są również problemy, z którymi borykamy się od dłuższego czasu, realizując projekt - to zatrudnienie kadry w CUS, biorąc pod uwagę wymagania kwalifikacyjne. Poszukujemy  osoby na stanowisko organizatora społeczności lokalnej, którego zadaniem m.in. jest praca ze społecznością lokalną, jej  aktywizacja, animacja  oraz integracja osób z różnych grup społecznych – dodaje pani wójt.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy