Reklama

Reklama

GMINA ŁUKÓW Planują wydać prawie 27 mln zł na inwestycje. Co nowego powstanie w gminie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

GMINA ŁUKÓW Planują wydać prawie 27 mln zł na inwestycje. Co nowego powstanie w gminie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Rozpoczęcie budowy oczyszczalni ścieków w Sięciaszce Drugiej oraz budowa kanalizacji w Gołaszynie, Ławkach, Gręzówce-Kolonii, Gręzówce i Nowej Gręzówce – to jedne z głównych zadań inwestycyjnych, jakie gmina Łuków planuje na 2023 r.

Reklama

Pod koniec grudnia minionego roku Rada Gminy Łuków uchwaliła budżet na 2023 rok. W uchwale, przyjętej jednogłośnie na sesji w piątek 30 grudnia, radni zapisali prawie 91 mln 480 tys. zł dochodów i wydatki na poziomie około 104 mln 740 tys. zł. Na inwestycje samorząd zaplanował prawie 26 milionów 900 tys. zł.  

Z dofinansowaniem  

Wójt gminy Łuków Mariusz Osiak ocenia, że liczba planowanych zadań może nie jest imponująca, ale w przyszłym roku trzeba rozpocząć lub dokończyć kilka bardzo kosztownych inwestycji, w większości dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych.   - Udział środków z programów krajowych i funduszy unijnych przekracza 15 mln zł, czyli połowę kosztów planowanych inwestycji. Można więc uznać, że rok 2023 pod względem inwestycyjnym będzie jeszcze dobry, ale perspektywy na kolejne lata w niemal wszystkich samorządach nie rysują się zbyt optymistycznie. Coraz bardziej widoczny jest bowiem problem ze zbilansowaniem bieżących dochodów i wydatków. W naszym przypadku po raz pierwszy wydatki będą wyższe o prawie 1,5 mln zł. Jeśli ta tendencja się utrzyma, możemy mieć ograniczone możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, ponieważ nie będzie nas stać na wkład własny - mówi wójt Mariusz Osiak.  

Na kanalizację  

Wśród najbardziej kosztownych inwestycji wójt gminy Łuków wymienia te w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. W przyszłorocznym budżecie Rada Gminy Łuków zaplanowała m.in. rozpoczęcie budowy oczyszczalni ścieków w Sięciaszce Drugiej, rozłożonej na dwa lata. W 2023 r. roku samorząd zamierza wydać na ten cel 4 mln 900 tys. zł, przy szacunkowej wartości całego zadania sięgającej 10 mln zł. Z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład gmina ma przyznane na całe zadanie 9,5 mln zł, a reszta będzie pochodzić z jej budżetu.    

Dzięki środkom z Polskiego Ładu w 2023 r. samorząd planuje również rozpoczęcie budowy kanalizacji w Gołaszynie, Ławkach, Gręzówce-Kolonii, Gręzówce i Nowej Gręzówce. Na dwa lata gmina zaplanowała na ten cel 16 mln 590 tys. złotych, z czego w przyszłym roku chce zrealizować prace warte 4 mln 870 tys. zł.   Z Polskiego Ładu samorząd ma na to zadanie 9,5 mln zł, a resztę będzie stanowić pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i środki własne gminy.   Modernizacja SUW-ów   Korzystając z pieniędzy unijnych w 2023 r. gmina Łuków chce też zmodernizować stacje uzdatniania wody w Turzych Rogach, Gręzówce, Gołaszynie, Malcanowie i Sięciaszce Drugiej. Całość ma kosztować 3 mln 270 tys. zł, z czego 3 mln zł to dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.    Kolejny 1 mln 700 tys. zł radni zapisali w budżecie na dokończenie budowy sieci kanalizacyjnej w Gołaszynie. W ubiegłym roku gmina wydała około 5 mln zł z subwencji na inwestycje w poprawę gospodarki wodno-ściekowej z budżetu państwa, a wydatki planowane na 2023 rok zostaną sfinansowane wyłącznie z budżetu gminy.   

Inwestycje w drogi  

- Dużą część wydatków inwestycyjnych będą stanowić koszty zadań drogowych, w tym także tych realizowanych wspólnie z innymi samorządami. Samorządowi województwa lubelskiego gmina Łuków przekaże 230 tys. zł na budowę chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 808 w Świdrach. Środki te powinny wystarczyć na pokrycie połowy kosztów.   Na inwestycje, realizowane wspólnie z Powiatem Łukowskim samorząd gminny zaplanował ponad 3 mln 550 tys. zł. Pieniądze te mają być wykorzystane m.in. na budowę dróg Turze Rogi - Strzyżew - Zarzecz Łukowski do granic powiatu, Łuków - Krynka - Celiny i Dminin - Rzymy Rzymki oraz przebudowę trasy łączącej Świdry, Malcanów i Jadwisin z drogą krajową nr 63. Każde z tych zadań w 60 procentach ma być dofinansowanie z RFRD, a pozostałymi 40 procentami obydwa samorządy: powiatowy i gminny, podzielą się po połowie – informuje wójt Osiak.  

Kilka innych inwestycji drogowych gmina Łuków wykona samodzielnie. W budżecie na 2023 r. radni zapisali środki na dwa zadania, w połowie współfinansowane ze środków RFRD. Chodzi o ponad 950 tys. zł na budowę drogi gminnej Świdry - Szczygły Górne i prawie 660 tys. zł na przebudowę drogi w Jeziorach.  

Ponadto w 2023 r. gmina chce wybudować drogi w Gołaszynie, Ławkach i Gręzówce-Kolonii za prawie 3 mln 310 tys. zł, w tym ponad 2 mln 100 tys. zł dotacji z PROW, a także przygotować się do budowy dróg w Dąbiu i Karwaczu. Na dwa ostatnie zadania rada zabezpieczyła po 500 tys. zł, które mają być wykorzystane na opracowanie projektów oraz dokonanie podziałów i wykup gruntów.  

Nowa droga w Dąbiu ma być poprowadzona równolegle do trasy krajowej nr 76, a w Karwaczu - do drogi wojewódzkiej nr 806 Łuków - Międzyrzec Podlaski. Poza tym na bieżące remonty w przyszłorocznym budżecie radni zaplanowali około 1 mln zł.  

Szkoły i Amonit  

W planach inwestycyjnych wydatków oświatowych jest ponad 340 tys. zł na dokończenie rozbudowy Zespołu Szkół w Czerśli i po 50 tys. zł na modernizację elewacji szkół w Strzyżewie i w Gręzówce.    W przyszłorocznym budżecie Rada Gminy Łuków zapisała również: 430 tys. zł, w tym 270 tys. zł z PROW, na rozbudowę Leśnego Zespołu Rekreacyjno-Edukacyjnego Amonit w Klimkach, 265 tys. zł na rozbudowę oświetlenia drogowego i 200 tys. zł na zakup samochodu dla OSP Łazy.

 

WYBRANE INWESTYCJE GMINY ŁUKÓW ZAPLANOWANE DO ZREALIZOWANIA W 2023 R.
Rozbudowa sieci wodociągowej: Gołaszyn -30 tys. zł, Gręzówka Nowa- 50 tys. zł, Krynka - 150 tys. zł, Role – 40 tys. zł, Łazy - 50 tys. zł;
250 tys. zł - rozbudowa kanalizacji sanitarnej we wsiach Łazy , Ryżki, Czerśl, Sięciaszka Druga;
50 tys. zł - rozbudowa sieci kanalizacyjnej w Łazach;
953 tys. zł- budowa drogi gminnej Świdry - Szczygły Górne (budżet gminy 476 520 zł i Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 476 520 zł);
250 tys. zł - budowa drogi w Dąbiu;
132, 5 tys. zł - budowa drogi w Karwaczu;
655 tys. zł - przebudowa drogi gminnej Jeziory - Gołąbki (budżet gminy - 327, 5 tys. zł, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg -327,5 tys. zł)
34 tys. zł - budowa chodnika w Gołaszynie;
200 tys. zł - zakup samochodu pożarniczego dla OSP Łazy;
50 tys. zł- modernizacja elewacji ZS Gręzówka;
50 tys. zł - modernizacja elewacji ZS Strzyżew;
341 tys. zł- rozbudowa budynku ZS Czerśl
266 tys. zł - rozbudowa oświetlenia ulicznego w Biardach, Czerśli, Gołaszynie, Gręzówce, Podgaju, Strzyżewie, Suchocinie, Malcanowie, Szczygłach Dolnych, Zalesiu


 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy