Reklama

Reklama

GMINA ŁUKÓW 26 mln zł na inwestycje w 2021 roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

GMINA ŁUKÓW 26 mln zł na inwestycje w 2021 roku - Zdjęcie główne

Wójt Mariusz Osiak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Rada Gminy Łuków uchwaliła budżet na 2021 rok. Podczas sesji, która odbyła się we wtorek 29 grudnia, uchwałę w tej sprawie poparli wszyscy radni.

Reklama

W przyszłorocznym planie finansowym jest zapisanych ponad 98,5 miliona złotych dochodów oraz prawie 117 milionów wydatków. - Na inwestycje planujemy wydać około 26 milionów 300 tysięcy złotych, czyli ponad ¼ naszego budżetu. Pieniądze te chcemy wykorzystać na różne zadania, od inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową, przez drogi i szkoły, po obiekty sportowe i rozwój turystyki - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.

 

W przyszłym roku samorząd planuje m.in. budowę oczyszczalni ścieków w Gołaszynie i kanalizacji sanitarnej w północnej części gminy. Na pierwsze zadanie rada zapisała w budżecie ponad 5 milionów złotych, w tym 2 miliony dotacji z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i około 3 milionów 200 tysięcy z pierwszej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kolejne 2 miliony z nowej edycji RFIL gmina chce wykorzystać na budowę kanalizacji, na którą radni zabezpieczyli 6 milionów złotych.

Remonty dróg 

Na budowę i przebudowę dróg gminnych w budżecie na 2021 rok jest prawie 5 milionów 900 tysięcy złotych. Na dwa zadania gmina chce pozyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. - Chodzi o budowę drogi Gręzówka - Biardy o wartości kosztorysowej około 3 milionów 600 tysięcy złotych oraz przebudowę trasy w Ryżkach wartej prawie 1 milion 400 tysięcy złotych. W obydwu przypadkach liczymy na dotacje na pokrycie 60 procent kosztów. Ostatecznych decyzji o podziale środków z FDS jeszcze nie ma - dodaje wójt Mariusz Osiak.

Oświata 

W 2021 roku Gmina Łuków chce również wymienić nawierzchnię na boiskach wielofunkcyjnych przy 5 szkołach - w Czerśli, Gołąbkach, Gręzówce, Krynce i Zalesiu. W budżecie rada zabezpieczyła na ten cel 1 milion złotych, ale samorząd zamierza się starać o wsparcie tych inwestycji przez ministerstwo sportu, skąd chce pozyskać pieniądze na pokrycie około połowy kosztów.

 

W przyszłorocznych planach jest również rozbudowa Zespołu Szkół w Czerśli, na którą w budżecie radni przeznaczyli ponad 700 tysięcy złotych i opracowanie projektu rozbudowy szkoły filialnej w Turzych Rogach. - Po zakończeniu robót w Czerśli wszystkie nasze szkoły będą mieć warunki do organizacji zajęć na jedną zmianę. Z kolei w Turzych Rogach, gdzie mamy przedszkole i oddziały I - III, musimy powiększyć tę placówkę ze względu na rosnącą liczbę dzieci - tłumaczy wójt gminy Łuków.

 

Oprócz inwestycji własnych miejscowy samorząd będzie wspierać także zadania realizowane a terenie gminy przez samorząd województwa lubelskiego i Powiat Łukowski. Województwu Gmina Łuków zamierza przekazać 400 tysięcy złotych na budowę około 1100 metrów ciągu pieszo-rowerowego przy drodze 807 w Ryżkach i kontynuację budowy 400-metrowego chodnika przy trasie 808 w Świdrach. Z Powiatem Łukowskim samorząd gminny planuje wspólne inwestycje drogowe, na które zamierza przekazać 600 tysięcy złotych.

Turystyka 

W 2021 roku Gmina Łuków będzie realizować także kolejne pomysły, związane z rozwojem turystyki. M.in. w Kownatkach chce utworzyć etnopark z odtworzoną dawną zagrodą wiejską. - Punktem wyjścia będzie stary budynek mieszkalny, który obecnie jest w Zarzeczu. Przewieziemy go do Kownatek i ustawimy na placu przy świetlicy, gdzie w przyszłości będzie można dostawiać kolejne elementy, choćby spichlerz czy budynki gospodarcze. Docelowo ma to być miejsce, gdzie będą się odbywać prezentacje dawnych sprzętów, czy zwyczajów oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, prowadzone na przykład przez członkinie KGW - wyjaśnia wójt Mariusz Osiak.

 

Na utworzenie etnoparku w Kownatkach w budżecie zapisano 200 tysięcy złotych, ale ponad połowę tej kwoty samorząd chce pozyskać z funduszy unijnych, którymi dysponuje Lokalna Grupa Działania "Razem ku lepszej przyszłości".

 

Jeśli rada gminy zmieni plan zagospodarowania przestrzennego, w przyszłym roku jest szansa na dokończenie rekonstrukcji obozu żołnierzy Armii Krajowej w Klimkach. Na ten cel w planie finansowym na 2021 rok radni zabezpieczyli 150 tysięcy złotych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy