W wewnętrznym piśmie dyrektora Działu Kadr, do którego dotarliśmy pada informacja, że "przyjęty przez rząd RP narodowy program szczepień zakłada, że żołnierze Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze pozostałych służb mundurowych, którzy wyrażają taką wolę zostaną zaszczepieni w pierwszym etapie po pracownikach sektora ochrony zdrowia.
Dalsza lektura dostarcza jednak wiedzy, że wyrażenie zgody to właściwie przymus. Dlaczego?
Żołnierze, którzy nie poddadzą się szczepieniu będą w praktyce wkluczeni z wielu przywilejów.
W dokumencie czytamy dalej: - Biorąc pod uwagę fakt, że jedynie szczepionki są w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia wirusa podczas realizacji kluczowych z punktu widzenia sił zbrojnych RP zadań informuję, że w 2021 roku tylko zaszczepieni żołnierze będą kierowani na kursy i szkolenia w tym podoficerskie i oficerskie, a także na kursy kwalifikacyjne i doskonalące.
To nie wszystko. Z document dowiadujemy się, "że w związku z koniecznością ograniczenia do minimum ewentualności wystąpienia tzw. "ognisk zakażeń" jedynie żołnierze, którzy się zaszczepili będą mogli w przyszłym roku uczestniczyć w misjach poza granicami kraju"
- Dodatkowo aby zachęcić jak największą grupę żołnierzy do szczepień informuję, że fakt dobrowolnego szczepienie się jako środek zwiększający bezpieczeństwo żołnierza, a tym samym jego dyspozycyjność i zdolność do wykonywania zadań służbowych według projektowanych wytycznych będzie miała wpływ na jego opinię służbową.
MON: Mamy system zachęt
- Zaszczepienie jak największej liczby żołnierzy spowoduje szybki powrót do standardowego funkcjonowania Sił Zbrojnych RP (w tym do pełnowymiarowych ćwiczeń). Wojsko będzie szczepione w I etapie, zaraz po personelu medycznym- pisze w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasoe MON.
Zdaniem wojska przygotowano "system zachęt".
- Obok kampanii informacyjnej skierowanej do żołnierzy, Ministerstwo Obrony Narodowej stworzyło system zachęt, którego celem jest przekonanie jak największej grupy wojskowych do szczepienia. Te informacje znalazły się w piśmie skierowanym do żołnierzy - czytamy w mejlu do naszej redakcji.
- Żołnierze, którzy poddadzą się szczepieniom wykazują się odpowiedzialnością oraz minimalizują ryzyko zakażenia innych. Dlatego podjęto decyzję o opracowaniu wytycznych, które będą uwzględniały fakt zaszczepienia przy opracowywaniu opinii służbowej żołnierza. Brak szczepienia przeciw COVID-19 nie będzie skutkował obniżeniem oceny żołnierza - deklaruje MON
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.