- W ośrodku w Łukowie przebywają osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową. Są one umieszczane przez inne służby. Na ten moment nie odnotowaliśmy żadnych zdarzeń z udziałem tych osób, przestępstw, wykroczeń, naruszeń ładu i bezpieczeństwa publicznego. Mieszkańcy nie zgłaszali do nas żadnych niepokojących informacji - wyjaśnia Maciej Zdunek z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie.
Zdunek przypomina również, że w Łukowie działają duże zakłady pracy zatrudniające wielu obcokrajowców, w tym pracowników z kontynentu Ameryki Południowej.
Obawy Mieszkańców
Według TV Republika, problem nielegalnej migracji nie ogranicza się jedynie do Łukowa, ale dotyczy także innych części Podlasia. Mieszkańcy tych regionów zgłaszają obawy o swoje bezpieczeństwo. Reporter Michał Gwardyński relacjonował sytuację przed ośrodkiem pobytowym dla cudzoziemców w Łukowie, gdzie przebywają migranci, w tym uchodźcy z Czeczenii oraz nowo przybyli z Etiopii, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską.Lokalna społeczność wyraża szczególne zaniepokojenie nocnymi wyjściami grup Etiopczyków, którzy często wychodzą na miasto po zmroku. Sytuacja ta budzi obawy mieszkańców, którzy wskazują na rosnącą liczbę migrantów z Afryki.
Komentarz Zastępcy Burmistrza
Mateusz Popławski, zastępca burmistrza Łukowa, podkreśla, że nie wszyscy cudzoziemcy spotykani w mieście są uchodźcami zatrzymanymi na granicy. Wyjaśnia, że w województwie lubelskim działają cztery ośrodki dla cudzoziemców: Bezwola, Biała Podlaska, Horbów oraz Łuków. Od początku kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej w tych ośrodkach przebywają osoby zatrzymane przez polskie służby.- W ośrodku w Łukowie przebywa obecnie 13 Etiopczyków, 9 Hindusów, 7 Turków. Ośrodek działa od 1996 roku jako ośrodek otwarty, gdzie uchodźcy mogą przebywać poza nim do godziny 23:00 - wyjaśnia Popławski.
Zatrudnienie Cudzoziemców
Popławski zaznacza również, że wzrost liczby cudzoziemców w Łukowie wiąże się z zatrudnieniem ich w lokalnych przedsiębiorstwach. Pracownicy ci otrzymują tymczasowe pozwolenia na pracę, wydawane przez Urzędy Wojewódzkie. W 2024 roku, pracodawcy z powiatu łukowskiego złożyli zapotrzebowanie na 694 stanowiska, a pozytywną informację starosty uzyskano dla 344 stanowisk.- Powiatowy Urząd Pracy w Łukowie rozpatrzył w 2024 roku ponad 2000 spraw dotyczących zatrudnienia cudzoziemców - podsumowuje Popławski.
Podsumowując, choć w Łukowie przebywa znaczna liczba cudzoziemców, władze miasta i policja nie odnotowują incydentów z ich udziałem, a migranci są aktywnie zaangażowani w lokalny rynek pracy, co przyczynia się do rozwoju ekonomicznego regionu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.