reklama
reklama

Co zwiedzać na Ziemi Łukowskiej? (ZDJĘCIA). Sery, alpaki, browar Huzar, Wilczyska - Wycieczka z LGD Razem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskiePo raz trzeci w ostatnich tygodniach Lokalna Grupa Działania Razem zabrała na wyjazd chętne osoby, przedstawicieli samorządów zrzeszonych w stowarzyszeniu, zainteresowanych poznaniem możliwości i mechanizmów promocji turystyki jako jednego z możliwych źródeł rozwoju społecznego i biznesowego lokalnej społeczności.
reklama

Pierwszym postojem była wizyta w gospodarstwie Rosza w Starej Róży gm. Stoczek Łukowski. Wytwarzane są tam sery głównie z mleka koziego, ale ostatnio również z krowiego. Metody produkcji są w pełni ekologiczne i rzemieślnicze. Produkt w ocenie wszystkich próbujących absolutnie najwyższej jakości. Dodatkowym źródłem satysfakcji był dla organizatorów fakt, że powstanie tej inicjatywy wsparło LGD „RAZEM”, udzielając dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej ze środków PROW 2014-2020.

Kolejnym przystankiem były Wilczyska, gdzie grupa zobaczyła wybudowany w połowie XIX w. dla Jana Korzybskiego herbu Abdank dworek. Jego ozdobą jest aleja dojazdowa obsadzona lipami oraz tujami a także dwa stawy połączone kanałami z rzeką Wilgą. Zespół parkowo-dworski w 2013 r. został zwrócony prawomocnym spadkobiercom właścicieli, którzy prowadzą renowację tego historycznego dworu. Obok dworu znajdują się trudno dostępne, znacznie starsze, relikty XV-wiecznego, zamku, o których opowiadał z wielką pasją Pan Grzegorz Uss – Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków.

reklama

Dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza uczestnicy mogli  przez chwilę relaksować się w towarzystwie stada mięciutkich i towarzyskich alpak.

 - Potem odwiedziliśmy rzemieślniczy Browar Huzar w Woli Mysłowskiej. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje piwo i czym różnią się od siebie style piwne. Wszyscy wysoko ocenili pomysł, aby łączyć promocję produktów i promocję najważniejszych wątków w historii regionu - piwa warzone w Browarze Huzar mają nazwy nawiązujące do dzieł Sienkiewicza: Quo Vadis, Ogniem i Mieczem, Szkice węglem, Na polu chwały. W Stoczku Łukowskim powitała nas pani Agnieszka Barej, bibliotekarka, animatorka społeczna i znawczyni miejscowej historii. Oprowadziła nas po wszystkich miejscach pamięci (a jest ich w Stoczku nadzwyczaj dużo!) razem z Panem Markiem Czubem - historykiem z wykształcenia, znawcą i pasjonatem dziejów i teraźniejszości swojej Małej Ojczyzny. Oboje z pasją dzielili się ogromną ilością wiedzy i ciekawostek, których w żadnym podręczniku i przewodniku turystycznym znaleźć by się nie dało – opowiada Sylwia Romańska- Węzik, Prezes LGD Razem.

reklama

Trasa zakończyła się w dworku i ośrodku Izydory - nazwa ośrodka pochodzi od nazwy pobliskiego wzgórza zwanego Górą Zydorą, pod którą znajdowała się niegdyś żydowska karczma.

Wyjazd zwieńczyła kolacja. Najdłużej zapamiętany zostanie jednak koncert w wykonaniu grupy instruktorów muzycznych z GBP w Starych Kobiałkach. Absolutne mistrzostwo!

Wyjazd studyjny realizowany był w ramach projektu „SZLAKI TURYSTYCZNE: ATRAKCJE, ROZRYWKA, TRENING” (akronim START), współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego PROW na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

reklama

 KOLEJNA WYCIECZKA:

29 września planowany jest kolejny wyjazd tą trasą. Formularz zgłoszeniowy na stronie LGD Razem

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama