Reklama

Reklama

Bezpłatne badania mammograficzne w Adamowie. W piątek 17 lutego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bezpłatne badania mammograficzne w Adamowie. W piątek 17 lutego - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie 17 lutego 2023 roku na placu przy SPZOZ w Adamowie będą wykonywane badania w ramach Bezpłatnego Programu Profilaktyki Raka Piersi.

Reklama

Na bezpłatne badania zaproszone są Panie z roczników od 1954 do 1973. Rejestracja telefoniczna 723 351 003.

Mammografia W zwalczaniu raka piersi okazuje się najbardziej czułym i zarazem specyficznym badaniem. Mammografia jest bowiem badaniem obrazowym, wykorzystującym niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego. Skupia się przede wszystkim na rozpoznaniu zmian w obrębie gruczołu piersiowego (sutka). Badanie mammograficzne polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Dzięki temu uzyskany zostaje obraz, na podstawie którego możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne). Należy w tym miejscu podkreślić, że wykorzystywana w trakcie badania dawka promieniowania jest minimalna (zbliżona jest do promieniowania występującego w samolocie, bądź emitowanego w trakcie zwykłego prześwietlenia zęba), przez co badanie pozostaje całkowicie bezpieczne dla Pacjentki.  

Przygotowanie do badania Niewątpliwą zaletą mammografii piersi jest fakt, iż nie wymaga ona specjalistycznego przygotowania. Zaleca się jednak, by tego typu badanie przeprowadzić w okresie mniejszej wrażliwości piersi na dotyk, czyli około 10. dnia cyklu miesiączkowego (w jego pierwszej fazie). Do samego badania Pacjentka nie musi się specjalnie przygotowywać – wystarczy rozebranie górnej połowy ciała. Wykonanie zdjęć trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie nieinwazyjne. Standardowa mammografia piersi pozwala wykonać 4 zdjęcia – dwa prawej oraz dwa lewej piersi. Jedno wykonywane jest zawsze w projekcji górnej (góra-dół), natomiast drugie – skośnej. W ten sposób możliwe jest uzyskanie pełnego obrazu. Zdjęcia wykonywane są przez technika elektroradiologii. Pomaga on Pacjentce odpowiednio ustawić się przy aparacie oraz umieszcza pierś na specjalnym stoliku aparatu. W trakcie samego badania zostaje ona, za pośrednictwem specjalnej płytki z przejrzystego tworzywa, dociśnięta do urządzenia. Jest to niezbędne, gdyż dzięki temu można zastosować minimalną dawkę promieniowania rentgenowskiego. Dociśnięcie piersi pozwala też na jej unieruchomienie w trakcie badania mammograficznego, a co za tym idzie – umożliwia uzyskanie wyraźnego i precyzyjnego obrazu. Pragniemy zaznaczyć, że zastosowany ucisk nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia Pacjentki. Badaniu mammograficznemu, w przypadku niektórych kobiet, może towarzyszyć chwilowy ból. Jest on jednak jedynie bardzo krótkim uczuciem dyskomfortu.        

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy