W powiecie łukowskim od 2018 roku działa Stowarzyszenie Kupców Ziemi Łukowskiej. Zrzesza przedsiębiorców, nie tylko kupców.
- Kiedy się organizowaliśmy, to zebrali się kupcy, bo połączył nasz wspólny cel, który dotyczył kupców i tak zostało w nazwie. Wkrótce planujemy naszą nazwę rozszerzyć, żeby jednak inni przedsiębiorcy do nas wstępowali, pomimo że nie prowadzą działalności kupieckiej. My nie mamy ograniczeń, zapraszamy wszystkich przedsiębiorców, młodych i doświadczonych, żeby do nas się zgłaszali i dołączali - mówi prezes Stowarzyszenia Agnieszka Kryczka.
Ważne tematy
Przedsiębiorcy ze Stowarzyszenia starają się co miesiąc spotkać, omówić, co się dzieje w ich branżach.
- Ostatnio pracowaliśmy nad petycją do premiera w sprawie zryczałtowanej składki zdrowotnej i zwolnienia lekarskiego płatnego od pierwszego dnia, żeby się wywiązał z obietnic przedwyborczych – dodaje.
Prezesem Stowarzyszenia jest Agnieszka Kryczka, właścicielka sklepu Ikar w Woli Okrzejskiej, a wiceprezesem Andrzej Bilski, właściciel firmy handlowej Agnes, skarbnik to Jarosław Krzęcio, członkowie zarządu: Przemysław Wereszczyński i Jarosław Koper.
Z Abramowiczem
Stowarzyszenie cały czas współpracuje z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Tę funkcję pełnił przez ostatnie sześć lat Adam Abramowicz pochodzący z Białej Podlaskiej, wieloletni poseł i radny Rady Miasta Biała Podlaska. Abramowicz był jednym z głównych inicjatorów, a zarazem prezesem Zarządu Sieci Detalistów Nasze Sklepy, która powstała, by chronić małych i średnich przedsiębiorców.
Przedstawiciele Stowarzyszenie Kupców Ziemi Łukowskiej należą do Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rada zapewnia stały i bezpośredni kontakt rzecznika ze środowiskiem przedsiębiorców, przedstawia mu najpoważniejsze problemy osób prowadzących własną działalność.
Udane działania
Do sukcesów łukowskiego Stowarzyszenia zalicza się zablokowanie nielogicznego zdaniem handlowców rozporządzenia Rady Ministrów, które obligowało sprzedawcę do wydania paragonu przed przyjęciem opłaty za towar.
- Wyłowiliśmy to rozporządzenie, które miało wejść od 1 stycznia 2019 r. i głosiło, że mamy wydać paragon, zanim przyjmiemy pieniądze. Dla osoby, która stoi za ladą w sklepie, to było nielogiczne. Osoba za biurkiem, która wymyśliła ten przepis, widziała w tym plusy. Gdyby taki przepis wszedł, wywołałby wiele problemów dla handlowców. Dzięki naszemu Stowarzyszeniu zostało to zablokowane – mówią handlowcy.
Kolejna sprawa, za którą lobbowało Stowarzyszenie, to kwestia zmniejszenia podatków za usługi dla branży beauty.
- Ta branża bardzo odczuła pandemię, więc wyszli z propozycją i zaczęli lobbować, żeby zmniejszyć im podatki - po prostu zmniejszyć obciążenia. W naszym Stowarzyszeniu także ich wspieraliśmy, zbieraliśmy podpisy pod petycją do premiera. I od 1 kwietnia VAT dla branży beauty nie wynosi już 23 proc., a został zmniejszony do 8 proc. - mówi Agnieszka Kryczka.
Zasłużeni z medalami
W tym roku kończy się 6-letnia kadencja Adama Abramowicza jako rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. W pierwszych dniach czerwca, podczas V Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorcy, na gali wręczono odznaczenia Ministra Rozwoju i Technologii dla zasłużonych przedsiębiorców.
W tym gronie, jako jedyna z powiatu łukowskiego, znalazła się Agnieszka Kryczka, prezes Stowarzyszenie Kupców Ziemi Łukowskiej. Uhonorowani zostali także przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy, którzy wyróżnili się największym zaangażowaniem w działalność Biura Rzecznika. Medale "Za zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej" zostały wręczone przez Rzecznika MŚP Adama Abramowicza jako zwieńczenie jego kadencji.
- Takie medale zostały wręczone dziesięciu osobom w Polsce, więc po prostu nasza praca została zauważona i doceniona. To jest medal nasz wspólny, bo imiennie ja go dostałam, ale praca jest wspólna, całego Stowarzyszenia, sama bym nic nie zrobiła. Z okazji Dnia Przedsiębiorcy życzę wszystkim koleżankom i kolegom stabilnego wzrostu Waszych firm, radości i licznych osiągnięć, wielu zakończonych sukcesem przedsięwzięć, a praca niech wam przynosi nie tylko zyski, ale także spełnienie zawodowe. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich przedsiębiorców! – mówi Agnieszka Kryczka.
Właściciel EdWood
Medal "Za zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej" otrzymał także Edward Tomaszuk, właściciel firmy Edwood z Białej Podlaskiej specjalizującej się w przetwórstwie drewna dębowego, a pamiątkową statuetkę i podziękowania - Akademia Bialska im. Jana Pawła II, gdzie organizowano pod patronatem Rzecznika MŚP Konferencje Naukowe "Podatki – ubezpieczenia – przedsiębiorczość".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.