Reklama

Reklama

ADAMÓW. Z okazji 82. rocznicy zakończenia kampanii wrześniowej grali w piłkę i uczyli się historii (WIDEO)

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

ADAMÓW. Z okazji 82. rocznicy zakończenia kampanii wrześniowej grali w piłkę i uczyli się historii (WIDEO) - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie Obchody ostatniej bitwy kampanii polskiej 1939 r. miały inny przebieg. Oprócz tradycyjnych form oddawania hołdu bohaterom postanowiono również uczcić ich organizując olimpiadę w której rywalizowano na polu sportowym, ale również wiedzy historycznej i żołnierskiej.

Reklama

W wydarzeniu udział wzięły szkoły podstawowe z Adamowa, Woli Gułowskiej, Okrzei, Wojcieszkowa i Krzywdy, oraz żołnierze z 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego, 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, 19 Dywizjonu Przeciwlotniczego w Lublinie, 19 Lubelskiego Batalionu Dowodzenia, 19 Batalionu Czołgów oraz kawalerzyści ochotnicy. Mundurowi uczestnicząc w konkurencjach rozgrywanych w Adamowie i Woli Gułowskiej pracowali na punkty dla szkół, które reprezentowali. 

 

Plejada konkurencji była atrakcyjna. Uczestnicy zmierzyli się m.in. w zmaganiach piłkarskich, quizie historycznym, bitwie paintball, biegach ulicznych, wojskowym torze przeszkód, specjalnych sztafetach, czy przeciąganiu liny, które to akurat wzbudziło ogromne emocje. Dodatkowo konkurencje były uzupełniane typowymi zadaniami kawaleryjskimi, również na koniach. W każdym zadaniu można było uzyskać dodatkowe punkty za wiedzę historyczną i żołnierską. 

 

Oczywiście jak to na olimpiadzie nie mogło obyć się bez stosownego rytuału. I tak poczet wciągnął na maszt specjalnie przygotowaną flagę olimpijską z autorskim logiem. Zapłonął także olimpijski znicz, który towarzyszył rywalizującym. Ostatecznie w klasyfikacji drużynowej zwyciężyła SP Adamów, która uzyskała 94 pkt, na drugim miejscu uplasowała się SP z Woli Gułowskiej 80 pkt, trzecia była SP Wojcieszków 78 pkt, kolejni byli SP Krzywda 60 pkt, oraz Okrzeja 35 pkt. To jednak nie koniec atrakcji związanych z olimpiadą. 

Zwycięzców poszczególnych konkurencji czeka jeszcze nagroda w postaci obozu jeździecko- kawaleryjskiego w małopolskim Toporzysku. Organizacja tego przedsięwzięcia możliwa była dzięki środkom pozyskanym przez Towarzystwo Przyjaciół Woli Gułowskiej z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich we współpracy z Domem Kultury- Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków i Gminą Adamów. Wydarzenie niewątpliwie okazało się sukcesem i warto pomyśleć o kolejnych edycjach. Edukacja historyczo- patriotyczna może mieć różne formy.

Materiał wideo dzięki uprzejmości gminy Adaków i wójta Karola Ponikowskiego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy