reklama
reklama

107. Rocznica śmierci Patrona ZS nr 1 w Łukowie - Henryka Sienkiewicza: Wzruszające uroczystości i wizyta w Warszawie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskie15 listopada Zespół Szkół nr 1 w Łukowie z upływem 107 lat uczcił pamięć swojego Patrona, Henryka Sienkiewicza. Społeczność szkolna złożyła hołd pisarzowi zarówno w Łukowie, jak i stolicy Polski, w ramach wzruszających ceremonii upamiętniających wybitnego twórcę.
reklama

Przed południem, delegacja uczniów reprezentujących Zespół Szkół Nr 1, w składzie: Karolina Krasuska, Ania Osial i Weronika Pałczak pod opieką p. Danuty Markowskiej-Mościckiej, wzięła udział w uroczystym składaniu kwiatów i zapalaniu zniczy pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza w Łukowie. To symboliczne wydarzenie było wyrazem szacunku dla dziedzictwa literackiego Patrona.

reklama

Wieczorne obchody odbyły się w Warszawie, gdzie społeczność szkolna kontynuowała upamiętnienie rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza. Inicjatywa Pani Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, wspólnego uczczenia Patrona przez szkoły sienkiewiczowskie z terenu Powiatu Łukowskiego, była wyjątkowym momentem jednoczenia się społeczności edukacyjnych.

O godzinie 15.00, poczet sztandarowy Zespołu Szkół Nr 1, w składzie: Alicja Cegiełka, Maria Juszkiewicz, Emilia Walo, Rafał Piłat (wszyscy z klasy 2Te) i Bartosz Piotrowski (klasa 3Wb) pod opieką Pana Piotra Bałuki, wyruszył do Warszawy. Towarzyszyła im grupa mieszkańców Woli Okrzejskiej i Okrzei, a także proboszcz Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei – ks. Kanonik Sylwester Borkowski.

reklama

W stolicy, delegacje szkół sienkiewiczowskich odwiedziły miejsce spoczynku Henryka Sienkiewicza, uczestnicząc także we wspólnej mszy świętej o godzinie 19.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

Henryk Sienkiewicz opuścił ten świat 15 listopada 1916 roku w Vevey (Szwajcaria), otoczony przez najbliższych - syna Henryka Józefa oraz żonę Marię z Babskich. Jego ostatnie słowa brzmiały: "Nie zobaczę już wolnej Polski". Przyczyną jego śmierci był tętniak serca. Chociaż zakładano, że po zakończeniu wojny prochy pisarza zostaną przeniesione do Polski, zrealizowano to dopiero osiem lat po jego śmierci, w 1924 roku.

Trumna z prochami pisarza wyruszyła pociągiem do Warszawy, a uroczystości pogrzebowe trwały dwa dni, zakończając się południem 27 października 1924 roku. Prochy Henryka Sienkiewicza złożono w specjalnie przygotowanej krypcie w podziemiach Katedry Św. Jana.

reklama

Wyraz uznania kierujemy w stronę Pani Magdaleny Mitury, Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, za inicjatywę i zorganizowanie tego wzruszającego wyjazdu do Warszawy, będącego jednocześnie hołdem dla wielkiego polskiego pisarza.

 
 
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama