Reklama

Reklama

Bogdanka w roku węglowej hossy z dużo mniejszym zyskiem i spadkiem wydobycia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bogdanka w roku węglowej hossy z dużo mniejszym zyskiem i spadkiem wydobycia - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie W roku 2022, w którym nie oszczędziły kopalni problemy geologiczne i wstrząsy kadrowe, Grupa Kapitałowa LW Bogdanka wypracowała 175,6 mln zł zysku netto. W roku 2021 było to 307 mln zł. Produkcja węgla spadła o 15,4 procent. Wyniosła 8,4 mln ton.

Reklama

Podsumowując wyniki za ubiegły rok, Bogdanka przypomina, że przyczyną spadków było zaciśnięcie i wyłączenie z eksploatacji jednej ze ścian. Informuje, że zrealizowała - obniżony z powyższego powodu we wrześniu - plan produkcyjny i sprzedażowy. Podaje, że skonsolidowane przychody wyniosły 2 451,7 mln zł, EBITDA 610 mln zł, zysk operacyjny 200,3 mln zł. Wykonano 33 km robót chodnikowych. W IV kwartale produkcja osiągnęła 1,2 mln ton. Średni uzysk na koniec ub. roku wyniósł 66,2 proc. wobec 69,4 w roku poprzednim.  

- Osiągnęliśmy dobry wynik finansowy pomimo trudności natury geologicznej, które wystąpiły w trzecim kwartale ubiegłego roku - podsumował Kasjan Wyligała, prezes LWB od stycznia br. 

- Zysk netto na poziomie ponad 175 mln zł osiągnięto w oparciu o wyższe ceny kontraktowe oraz ścisłą kontrolę kosztów - powiedział Artur Wasilewski, wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych.

Kopalnia podkreśla, że choć produkuje i dostarcza głównie miały dla energetyki zawodowej, dołożyła starań, by wobec niedawnego kryzysu na rynku z węglem opałowym, w miarę posiadanych zdolności produkcyjnych zapewnić opał mieszkańcom województwa lubelskiego i dostarczyła węgiel do 152 gmin.

Wydatki inwestycyjne Bogdanki w ub. to 609,1 mln zł, z czego 449,8 mln zł, przeznaczono na nowe wyrobiska i modernizację istniejących. 

Zarząd spółki poinformował, że Bogdanka wraca do prowadzenia eksploatacji średnio na trzech do czterech ścian w ciągu roku. Wyraził nadzieję, że planowane w lipcu przejęcie akcji LWB przez Skarb Państwa "da spółce impuls rozwojowy, a nowa strategia przyniesie odpowiedzi na pytania o kierunki rozwoju Bogdanki w najbliższych latach". 

 

Artykuł pochodzi z portalu tubalecznej.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy