Samorząd województwa mazowieckiego od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie jest solidarny z naszymi wschodnimi sąsiadami i wspiera obwody partnerskie m.in. poprzez przekazywanie pojazdów i sprzętu medycznego. Na Ukrainę trafiło w sumie 19 w pełni sprawnych i wyposażonych karetek z Mazowsza. Jedną z ostatnich inicjatyw była wspólna akcja samorządu województwa i Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „Mazowsze dla Ukrainy”. W ramach projektu sto ukraińskich dzieci spędziło dwa wakacyjne tygodnie na Mazowszu.
– Samorząd Mazowsza nieustannie wspiera obywateli Ukrainy. Przykładem tej solidarności jest chociażby umożliwienie uchodźcom uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym Mazowsza. Aż 10 z 14 podpisujących umowy organizacji działa na terenie subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego. Pokazuje to duże zaangażowanie w pomoc uchodźcom w tej części Mazowsza. Takie inicjatywy zawsze zasługują na wsparcie – zapewnia wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Wsparcie mazowieckich organizacji pozarządowych to jedna z form pomocy samorządu województwa skierowana do osób z Ukrainy przebywających na Mazowszu. Władze regionu zdecydowały o wsparciu 55 takich inicjatyw. Wśród nich są rodzinne pikniki integracyjne, wspólna rywalizacja sportowa czy wydarzenia o charakterze edukacyjno-kulturalnym.
CZYTAJ WIĘCEJ Konferencja regionalna poświęcona funduszom europejskim
– Pomagamy nie tylko ukraińskim żołnierzom, lecz także przybyłym na Mazowsze uchodźcom. Wśród nich jest wiele matek z dziećmi, które ze względu na doświadczenie wojny borykają się z ogromną traumą. Mam nadzieję, że na Mazowszu odnajdą spokój i poczucie bezpieczeństwa, a na twarzach dzieci zawita uśmiech – zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
W ramach zadania publicznego pn. „Wsparcie organizacji pozarządowych w trybie tzw. małych dotacji na rzecz uchodźców z Ukrainy” są realizowane inicjatywy związane z organizacją wypoczynku dla dzieci i młodzieży, działania integracyjne dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, zajęcia wyrównujące różnice programowe z elementami języka polskiego, kursy językowe dla dzieci i seniorów. Wysokość dofinansowania lub finansowania zadania publicznego nie może przekroczyć 10 tys. zł.
– Od samego początku wspieramy Ukrainę. Przekazujemy nie tylko niezbędny sprzęt medyczny czy ambulanse, lecz także jesteśmy zaangażowani w pomoc uchodźcom, którzy w pierwszych tygodniach tłumnie przybyli na Mazowsze. Zależy nam na tym, by dobrze się u nas czuli i integrowali z mieszkańcami naszego regionu. Stąd decyzja o wsparciu inicjatyw, które mają temu służyć – podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.