Decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie w 1973 roku gmina Siedlce została powołana jako terenowy organ administracyjny.
CZYTAJ WIĘCEJ: Siedlczanie przeciwni spalarni w centrum Siedlec [ZDJĘCIA]
Gminy zajęły miejsce gromad Rad Nadzorczych, które do 1972 roku były najmniejszą jednostką samorządu terytorialnego. Pierwsza siedziba urzędu znajdowała się przy ul. Tadeusza Kościuszki 7 w Siedlcach – dziś jest to budynek Archiwum Państwowego.
Pierwszym naczelnikiem gminy był Tadeusz Szczech, który z rąk Mariana Romaniuka przyjął akt erekcyjny, a na podstawie tego dokumentu powołano gminę Siedlce. Ciekawym zestawieniem jest fakt, że przez trzy kadencje rada gminy liczyła po 45 radnych, dopiero kadencja lat 1990-1994 zmniejszyła liczbę radnych do 22, aż do roku 2002, wtedy liczba radnych wynosiła już 15.
W skład gminy niezmiennie od lat wchodzi 35 sołectw, które, formując nierozerwalne terytorium, otaczają miasto Siedlce. W 1974 roku na terenie gminy działało aż 26 punktów bibliotecznych, 4 świetlice, 5 klubów Ruchu i 4 kluby Rolnika. Obecnie są to: 1 biblioteka i 4 filie, jeden Dzienny Dom Seniora i aż 19 świetlic wiejskich z dwudziestą w budowie.
Po zmianach w marcu 1990 roku gmina, działając poprzez swoje organy, zaczęła wykonywać zadania własne oraz zlecone przez administrację rządową. Tym samym władze gminy przejęły na własność mienie i stanowiły o zarządzaniu. Kolejna zmiana nastąpiła za rządu Jerzego Buzka w 1999 roku, kiedy to przywrócono trójstopniowy podział władzy.
Gmina swoją historią sięga czasów dawnych. Nazwisko pierwszego wójta Stanisława Maciuska zapisano na rok 1580.
Herb gminy zawiera elementy godła Rawicz – znajduje się na nim siedząca na niedźwiedziu dziewczyna; biała flaga symbolizująca otaczające gminę rzeki, a także skrzyżowane szable będące nawiązaniem do bitwy rozegranej pod Iganiami.
Pruszyn słynie z najstarszej w gminie Siedlce parafii, zaś Stok Lacki z okazałego pałacu - położonym przy trasie z Siedlec do Łosic. Kolejnym punktem
historycznym na mapie gminny jest pomnik upamiętniający zwycięską bitwę pod Iganiami. A miejscem, którym po stu latach na nowo gmina może się pochwalić jest odnowiony w tym roku Dwór w Ostrówku – należący niegdyś do Stanisława Lipińskiego.
Przydrożne kapliczki, cmentarze parafialne, kościoły, miejsca pamięci i zabytkowe posiadłości pokazują jak bogata historycznie jest gmina i jak
ważna dla mieszkańców jest pamięć i tożsamość. Choć w tym roku świętujemy 50 –lecie powołania Gminy Siedlce, to wszyscy mają świadomość, że jej kultura, tradycja i historia sięga czasów o wiele bardziej odległych.
Obecnie gmina Siedlce liczy ponad 19 tysięcy mieszkańców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.